IPPB5/423-193/10-2/AS
Interpretacja indywidualna
z dnia 22 czerwca 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2010 r. (data wpływu 31.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania kosztu uzyskania przychodów Spółki:
* z tytułu wynagrodzenia pracowników wypłacanego w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - jest prawidłowe,
* z tytułu narzutów na wynagrodzenia regulowane przez Spółkę w terminach, wynikających z odpowiednich przepisów (w tym m. in.: składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych itp.) - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 31.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania kosztu uzyskania przychodów Spółki z tytułu wynagrodzenia pracowników wypłacanego w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony oraz z tytułu narzutów na wynagrodzenia regulowane przez Spółkę w terminach, wynikających z odpowiednich przepisów (w tym m. in.: składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych itp.).
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:
Wnioskodawca – Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) należy do brytyjskiej grupy kapitałowej W. Group, prowadzącej działalność na rynku międzynarodowym w zakresie doradztwa społeczno - ekonomicznego, biznesowego oraz inżynieryjnego. Jedynym udziałowcem Spółki jest W. International Sp. z o.o. z siedzibą w W.
Spółka specjalizuje się w realizacji projektów skierowanych do sektora publicznego, dotyczących funkcjonowania administracji i sfery usług publicznych oraz wykorzystania środków unijnych. Przedmiotem działalności Spółki jest m. in.:
* organizowanie i prowadzenie szkoleń i doradztwa (z wyjątkiem doradztwa prawnego) dla organizacji, doradców i szkoleniowców świadczących usługi dla podmiotów należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw,
* gromadzenie, opracowanie i udostępnienie informacji dotyczących usług dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz świadczących je organizacji, doradców i szkoleniowców,
* opracowanie i wdrożenie systemu certyfikacji doradców i szkoleniowców świadczących usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw,
* organizowanie i prowadzenie we współpracy z organizacjami doradcami i szkoleniowcami świadczącymi usługi na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, programów doradczych informacyjnych i szkoleniowych dla tego sektora.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera umowy na realizację zdefiniowanych projektów, na podstawie których otrzymuje od zleceniodawców ustalone z nimi wynagrodzenie. W zależności od specyfiki projektu oraz wyniku prowadzonych negocjacji Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie za świadczone przez Spółkę usługi:
* jednorazowo, w uzgodnionym terminie po zakończeniu projektu,
* w etapach, w zależności od postępu prac projektowych,
* w ratach, zgodnie z ustalonym harmonogramem, niezależnie od postępu prac projektowych.
Może też się zdarzyć, że Spółka otrzyma zaliczkę na poczet wykonywanych przez nią usług, która zostaje rozliczona z płatnością za usługi po ich wykonaniu.
Poza pracami przy projektach, pracownicy Spółki zajmują się również bieżącą pracą administracyjną i zadaniami, które mają wygenerować przychody w przyszłości.
W związku z prowadzoną działalnością Spółka ponosi zarówno koszty ogólne, związane z jej funkcjonowaniem (np. koszty ogólnego zarządu), jak i koszty dotyczące wykonywanych przez nią projektów (np. koszty nabywanych usług związanych z danym projektem). W sytuacji, gdy możliwe jest przyporządkowanie ponoszonego wydatku do konkretnego projektu, Spółka stara się w swoim systemie księgowym dokonywać odpowiedniej alokacji ponoszonych kosztów do uzyskiwanych przez nią przychodów.
Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności znaczącą pozycję w wydatkach Spółki stanowią wynagrodzenia wypłacane jej pracownikom i narzuty na wynagrodzenie (w tym m.in. składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych, itp.). Zasadniczo pracownicy Spółki biorą udział w projektach wykonywanych zgodnie z otrzymanymi przez Spółkę zleceniami. Ich udział w danym projekcie nie wyklucza jednak możliwości udziału w innych projektach w tym samym czasie. Czas trwania projektów może być różnorodny i niejednokrotnie może przekraczać okres roku obrotowego Spółki. W zależności od bieżących potrzeb Spółki, pracownicy mogą wykonywać również prace, np. o charakterze niekomercyjnym lub administracyjnym, które nie są związane bezpośrednio z projektami wykonywanym na zlecenie kontrahentów, za które Spółka otrzymuje wynagrodzenie.
Zgodnie z przyjętym regulaminem wewnętrznym, Spółka wypłaca pracownikom wynagrodzenia do końca miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne.
Umowa Spółki przewiduje, że rok bilansowy (a więc także rok podatkowy) trwa od 1 lipca do 30 czerwca.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
1. Czy całość kosztów wynagrodzenia pracowników wypłacanych w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4g UPDOP w miesiącu, za który są należne...
2. Czy narzuty na wynagrodzenia regulowane przez Spółkę w terminach wynikających z odpowiednich przepisów (w tym m. in. składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych itp.) należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4h UPDOP w miesiącu, za który są należne...
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ponoszone przez Spółkę wydatki na wynagrodzenia pracowników i narzuty na wynagrodzenia wypłacane w terminach wynikających z odpowiednich przepisów prawa należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4g i ust. 4h UPDOP w miesiącu, za który są należne.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 UPDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 UPOOP.
Zatem aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, spełnione muszą być następujące warunki:
1. poniesienie wydatku musi mieć na celu osiągnięcie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
2. wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP,
3. wydatek musi być właściwie udokumentowany.
Kosztami uzyskania przychodów są więc wszystkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo skutkowy powodujący, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie źródła przychodu.
Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenia pracowników i narzuty na wynagrodzenia, które ponosi Spółka mają na celu uzyskanie przez nią przychodu. Bez ich ponoszenia Spółka nie byłaby w stanie prowadzić założonej działalności gospodarczej i uzyskiwać przychodów (wynagrodzenia od kontrahentów).
Spółka uważa więc, że związek wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami jest bezsporny.
Zgodnie z art. 15 ust. 4g UPDOP należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 UPDOP, który odracza rozpoznanie kosztu do daty ich wypłaty.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4h UPDOP składki z tytułu należności, o których mowa w art. 15 ust. 4g UPDOP, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40 UPDOP stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne pod warunkiem ze składki zostaną opłacone:
1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d UPDOP.
Spółka wypłaca pracownikom wynagrodzenia zgodnie z przyjętym regulaminem do końca miesiąca, którego one dotyczą (za który są należne). Narzuty na wynagrodzenia ponoszone są przez Spółkę w terminach wynikających z odpowiednich przepisów.
Mając na uwadze cytowane wyżej artykuły UPDOP oraz przedstawiony stan faktyczny Spółka stoi na stanowisku, że:
* całość kosztów wynagrodzenia pracowników powinna zostać rozpoznana jako koszt uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne,
* zapłacone w terminach wynikających z odrębnych przepisów narzuty na wynagrodzenia powinny być rozpoznane jako koszty uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się:
* w zakresie określenia momentu powstania kosztu uzyskania przychodów Spółki z tytułu wynagrodzenia pracowników wypłacanego w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - za prawidłowe,
* w zakresie określenia momentu powstania kosztu uzyskania przychodów Spółki z tytułu narzutów na wynagrodzenia regulowane przez Spółkę w terminach, wynikających z odpowiednich przepisów (w tym m. in.: składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych itp.) - za prawidłowe,
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń przedstawionych w stanach faktycznych.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
