PO 5/6-804-01734/1/94
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 19 sierpnia 1995
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
W nawiązaniu do pisma Ministerstwa Finansów z 24.3.1995 r. Nr PO 5/6-804-01734/94 w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzeń wypłaconych tłumaczom przysięgłym, Ministerstwo Finansów, po uzyskaniu dodatkowych informacji z Ministerstwa Kultury i Sztuki, uprzejmie wyjaśnia.
Przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest takie tłumaczenie, które spełnia przesłanki ochrony z art. 1 ust. 1 ustawy z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 24, poz. 83), tzn. cechuje się indywidualnym charakterem (przy zachowaniu warunku ustalenia) i jednocześnie jego ochrona nie podlega wyłączeniu na podstawie przepisu szczególnego, np. art. 4 ww. ustawy.
W związku z powyższym tłumaczenie aktów normatywnych, urzędowych dokumentów itp. nie będzie przedmiotem prawa autorskiego, jeżeli samo w sobie jest aktem normatywnym, czy dokumentem urzędowym. Takim np. aktem może być umowa międzynarodowa sporządzona w języku polskim i obcym, opublikowana w Dzienniku Ustaw, przy czym obie wersje mają obowiązującą moc prawną. Inaczej mówiąc, chronione prawem autorskim jest każde tłumaczenie aktu prawodawczego, administracyjnego, lub prawnego, osobiście wykonane i podpisane przez tłumacza, który nie działa w imieniu ustawodawcy lub autora aktu prawnego czy dokumentu urzędowego, a które nie ma charakteru samoistnego dokumentu urzędowego. Będzie więc np. przedmiotem ochrony prawem autorskim tłumaczenie aktu prawnego, np. ustawy lub rozporządzenia, zarządzenia itp., opublikowane w formie broszury lub książki na zlecenie wydawcy innego, niż wydawca dziennika urzędowego, czyli tzw. nieurzędowe tłumaczenie tekstu urzędowego, oczywiście, jeżeli na opracowaniu zostanie zamieszczone nazwisko tłumacza.
Do przychodów z tego tytułu będzie miała zastosowanie stawka kosztów uzyskania określona w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
W związku z powyższym Ministerstwo Finansów prosi o potraktowanie dwóch ostatnich akapitów pisma z 24.3.1995 r. jako nieaktualnych.