• Postanowienie o zakresie ...
  30.04.2025

PD I 415-7-9/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 marca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1124 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości rozliczenia na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu kosztów zużytego paliwa związanego z dojazdem do pracy, dojazdem do urzędów takich jak ZUS, Urząd Skarbowy i PZU (w firmie ubezpieczeniowej podatnik posiada ubezpieczenie OC wymagane przez Zamawiającego), samochodem osobowym będącym własnością podatnika.

Stan faktyczny wyrażony we wniosku wskazuje na to, że w 2005 roku podatnik rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wykonywania usług jako podwykonawca w komunikacji miejskiej na liniach Zamawiającego w systemie komunikacji zbiorowej, pojazdem należącym do Zamawiającego oraz świadczenia innych usług w komunikacji miejskiej na liniach Zamawiającego. Podatnik wskazuje, iż wedle PKD 74.50.B. przedmiotem działalności jest "działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu". Podatnik w 2005 r. rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości rozliczenia na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu kosztów zużytego paliwa związanego z dojazdem do pracy, dojazdem do urzędów takich jak ZUS, Urząd Skarbowy i PZU (w firmie ubezpieczeniowej podatnik posiada ubezpieczenie OC wymagane przez Zamawiającego), samochodem osobowym będącym własnością podatnika. Podatnika uważa, że koszty zużytego paliwa związanego z dojazdem do pracy, są ewidentną pozycją, którą należy zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik wyjaśnia, że miejscem jego pracy jest siedziba firmy, z którą zawarł umowę o świadczenie usług kierowcy. Wedle wyjaśnień podatnika, miejsce jego pracy odległe jest od miejsca jego zamieszkania (siedziba podatnika) o 10 km.

W zakresie kosztów zużytego paliwa związanego z dojazdem do ZUS -u, Urzędu Skarbowego i PZU podatnik nie wyraził własnego stanowiska w sprawie.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wskazuje jak niżej:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "ustawą" kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powyższe oznacza, że kosztem uzyskania przychodów są nie wszystkie wydatki podatnika, ale tylko takie wydatki (nie wymienione w art. 23), których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu czyli te, które wpływają lub co najmniej w danych okolicznościach powinny wpłynąć na uzyskanie przychodu z danego źródła. Ocena, czy w konkretnym przypadku zachodzi związek przewidziany w art. 22 ust. 1 ustawy, winien doprowadzić do ustalenia, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodu z danego źródła. Zatem kosztem uzyskania przychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.

W świetle powyższego uznanie za koszt uzyskania przychodów kosztów zużytego paliwa na przejazd podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w sytuacji, gdy przejazdy te odbywają się z miejsca zamieszkania podatnika do miejsca świadczenia usług, jest w pełni uzasadnione. Stąd też, stanowisko podatnika w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Słuszne jest również stanowisko podatnika, że koszty zużytego paliwa z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, należy rozliczać na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. W art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy wskazano bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna, podzielając stanowisko podatnika w tym zakresie, rozstrzygnął jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...