• Postanowienie o zakresie ...
  05.10.2024

US.I.415/5/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1124 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. Dokonałam rozszerzenia wpisu w ewidencji działalności gospodarczej o usługi noclegowe, które będę świadczyła w odziedziczonym budynku mieszkalnym będącym w trakcie adaptacji.1) Czy na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z tym budynkiem wystarczy podanie w danych nabywcy mojego imienia i nazwiska oraz adresu tego budynku, wobec braku nazwy firmy? 2) Czy na fakturach dokumentujących poniesienie kosztów wspólnych dla całej działalności (np. paliwo, telefon) wystarczy w danych nabywcy podać imię, nazwisko oraz adres sklepu skoro tam zgłoszona jest moja siedziba?

Na podstawie art. 216, w związku z art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005 nr 8 poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko Pani wyrażone we wniosku z dnia 21.02.2005 r. w sprawie interpretacji §12 ust.3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. ( Dz. U. Nr 152 z 2003 r. poz. 1475 z późn. zm.) dotyczącego podstawy zapisów w księdze faktur w przypadku podania w danych nabywcy tylko imienia i nazwiska oraz adresu budynku będącego w trakcie adaptacji do rozszerzonej działalności gospodarczej oraz faktur dokumentujących koszty wspólne całej działalności w przypadku podania w danych nabywcy imienia, nazwiska oraz adresu siedziby - jest prawidłowe.

W zapytaniu z dnia 21.02.2005 r. Przedstawiła Pani stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi Pni działalność gospodarczą w zakresie handlu, dokonała Pani rozszerzenia wpisu w ewidencji działalności gospodarczej o usługi noclegowe, które będzie Pani świadczyć w budynku mieszkalnym będącym w trakcie adaptacji.

W związku z powyższym zwróciła się Pani z zapytaniem: czy na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z tym budynkiem wystarczy podanie w danych nabywcy imienia i nazwiska oraz adresu budynku, wobec braku nazwy firmy oraz czy na fakturach dokumentujących poniesienie kosztów wspólnych całej działalności ( paliwo, telefon ) wystarczy w danych nabywcy podać imię,nazwisko i adres siedziby działalności? Pani zdaniem odpowiedź na oba pytania jest twierdząca.

W w/w sprawach Pani stanowisko jest prawidłowe:

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152 z 2003 r. Poz.1475 z późn.zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi między innymi są: faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane "fakturami" odpowiadające warunkom określonych w odrębnych przepisach

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz. 971 ). W/g § 12 ust.1 pkt 1 faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U.z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm. ) nie zawiera szczególnych postanowień dotyczących zasad dokumentowania kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodu. Art. 22 ust. 1 powołanej wyżej ustawy mówi, że aby wydatek mógł być uznany za koszt muszą być spełnione dwa warunki:-wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów,-nie może być wymieniony wśród wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodu (art. 23 ustawy podatkowej).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...