PDFII.415-6/06
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 3 kwietnia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
W dniu 06 marca 2006r. na konto brokerskie w Biurze Maklerskim Banku BPH wpłaciłem środki własne i zaciągając dodatkowo kredyt w Banku BPH S.A z docelowym przeznaczeniem zna zakup akcji Spółki "ZELMER" S.A. Za tą kwotę zamówiłem w Biurze Brokerskim tj na rynku pierwotnym akcje Spółki "ZELMER". Ze względu na bardzo dużą redukcję ( ponad 98%) przydzielono mi tylko część zmówionych akcji. Na koszt wymienionej kwoty kredytu złożyły się: prowizja bankowa, odsetki bankowe do dnia przydziału akcji i rozliczenia kredytu oraz opłata skarbowa. W dniu 18 lutego 2005r. dokonałem sprzedaży zakupionych akcji w związku z tym razem z zakupem i sprzedażą innych papierów wartościowych jestem zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PIT - 38 z osiągniętego dochodu. Czy do kosztów uzyskania przychodu mogę zaliczyć całkowity koszt zakupu akcji, prowizję brokerską za nabycie akcji i prowizję brokerską za sprzedaż akcji oraz całkowite koszty zaciągniętego na zakup akcji kredytu?
Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Nr 14 poz 176 ze zm. ) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem o którym mowa w ust. 1 jest: różnica między sumą przychodów z tytułu zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów określonych na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.
Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.
W przypadku redukcji zlecenia poniesione w roku podatkowym koszty związane z zaciągnięciem kredytu na zakup akcji należy rozliczyć proporcjonalnie do kwoty wydatkowanej na zakup akcji. W związku z tym odsetki jak i kwota zapłaconej prowizji będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w takiej części, jaką stanowiła kwota zakupionych akcji do kwoty otrzymanego kredytu. A zatem kosztem uzyskania przychodu jest koszt kredytu w części, w jakiej kredyt został faktycznie wydatkowany na kupno akcji.
W sytuacji jednak, jeżeli opłata przygotowawcza jest stała i jej wielkość nie zależy od wysokości uzyskanego kredytu, w całości stanowi koszt uzyskania.
Do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych między innymi koszt zakupu akcji, prowizją brokerską, koszty kredytu w części wydatkowanej na zakup akcji.
