• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  15.11.2024

LK-244/LP/02/KM

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 21 marca 2002

Artykuły przypisane do interpretacji

Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na zapytanie nadesłane do Ministerstwa Finansów w dniu 5 lutego 2002 r., w sprawie interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania pojazdów podatkiem od środków transportowych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84), podlegają samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy, naczepy oraz autobusy.

Wszystkie z wymienionych rodzajów pojazdów są odrębnymi przedmiotami opodatkowania. Ciągniki siodłowe i balastowe oraz przyczepy i naczepy podlegają opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych osobno, niezależnie od tego czy używane są w zespole pojazdów, czy wykorzystywane są samodzielnie. Jedynie stawka podatku dla ww. przedmiotów opodatkowania, a w konsekwencji wysokość podatku, zależy od wyrażonej w tonach dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, który może zostać utworzony przez każdy z przedmiotów opodatkowania.

Zespół pojazdów tworzy przyczepa lub naczepa wraz z pojazdem silnikowym. Dla każdego z elementów zespołu pojazdów istnieją odrębne stawki, których wysokość zależna jest m.in. od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów wyrażonej w tonach. "Zespół pojazdów" nie jest zatem przedmiotem podatku, a jedynie podstawą opodatkowania (wielkością służącą do obliczenia wysokości podatku od środków transportowych).

Zatem podatnik, który jest właścicielem np. trzech przyczep i jednego ciągnika, powinien wyliczyć podatek dla każdego z tych środków transportowych oddzielnie i wpłacić na rachunek właściwej gminy.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...