• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  15.05.2025

PB5/MC-066-443-2068/04

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 6 grudnia 2004

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 91 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są wypłacone, za pośrednictwem płatnika, przy emeryturach i rentach zagranicznych podwyżki (zwiększenia) mające charakter do datków rodzinnych, pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki.

Zatem redakcja przytoczonego przepisu wskazuje, iż aby omawiane zwolnienie mogło być zastosowane, podatnik musi przedstawić płatnikowi stosowny dokument. Jednakże w ocenie Ministerstwa Finansów warunek ten odnosi się wyłącznie do obowiązków płatnika związanych z poborem zaliczek na podatek dochodowy, jak również do obowiązków związanych ze sporządzaniem rocznego obliczenia podatku. W konsekwencji, do momentu, w którym podatnik nie przedłoży stosownego dokumentu, płatnik jest obowiązany kwoty podwyżek (zwiększeń) mających charakter do datków rodzinnych traktować jako podlegające opodatkowaniu dochody podatnika.

Przy czym niezłożenie przez podatnika ww. dokumentu nie pozbawia go prawa do zastosowania zwolnienia w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym. Co do zasady bowiem, wartość podwyżek (zwiększeń), wypłacanych przy emeryturach i rentach zagranicznych, mających charakter dodatków rodzinnych, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 91 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji zatem gdy przedmiotowe kwoty zostały opodatkowane w rocznym obliczeniu podatku, sporządzonym przez płatnika albo w zeznaniu podatkowym złożonym bezpośrednio przez emeryta lub rencistę, podatnikowi przysługuje prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty z tego tytułu.

Jednocześnie należy zauważyć, iż analogiczna zasada obowiązuje w przypadku zwolnienia wymienione go w art. 21 ust. 1 pkt 100 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której Ministerstwo Finansów odniosło się w piśmie z dnia 18 grudnia 1995 r. Nr PO5/1-10861/02188/95 przekazanym do wiadomości wszystkich izb i urzędów skarbowych. Natomiast, zdaniem Ministerstwa Finansów, brak jest uzasadnienia do zmiany stanowiska w tej sprawie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...