• Postanowienie o zakresie ...
  30.06.2024

1419/UPO-415-66/05/AM

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy wypłacane w ramach dotacji wynagrodzenia i honoraria (program Socrates) korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1, pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Stowarzyszeniu X, oceniając stanowisko odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot wypłaconych ze środków pomocowych Unii Europejskiej ramach programu Socrates - Grundtvig 4, przedstawione we wniosku z dnia ......... - uzupełnione pismem z ......... - o udzielenie interpretacji jako - prawidłowe.

Uzasadnienie

Przedstawiony stan faktyczny: Stowarzyszenie otrzymało bezzwrotną pomoc od Komisji Europejskiej w Brukseli w ramach programu Socrates - Grundtvig 4 i jest zarówno pierwszym, jak i końcowym beneficjentem pomocy. W ramach tego programu będą pokrywane między innymi wynagrodzenia i honoraria osób bezpośrednio zaangażowanych w ten projekt i realizujących założony cel projektu.

Pytanie: Czy wypłacane w ramach dotacji wynagrodzenia i honoraria korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1, pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane przez podatnika dochody z tzw. środków pomocowych, o ile dochody łącznie spełniają następujące przesłanki: a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Powyższy zapis oznacza to, iż ze zwolnienia od podatku korzystają dochody osób fizycznych bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy.

Natomiast ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w art. 17 ust. 1 pkt 23 zawiera analogiczne zwolnienie od podatku, odnoszące się do osób prawnych.

Korzystanie przez osobę prawną jako beneficjenta pomocy ze zwolnienia od podatku, na podstawie powyższego przepisu ustawy nie oznacza, że dochody podatnika będącego osobą fizyczną bezpośrednio realizującą cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej podlegają opodatkowaniu. Zarówno bowiem dochody pracowników zatrudnionych przy realizacji programu uzyskiwane na podstawie umowy o pracę i podatników bezpośrednio realizujących cel programu w ramach innej umowy zawartej z osobą prawną, która "pierwsza" otrzymała bezzwrotną pomoc zwolnioną z opodatkowania, korzystają ze zwolnienia od podatku, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile osoby te bezpośrednio realizują cel programu.

Biorąc pod uwagę powyższe, wynagrodzenia i honoraria osób, bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego ze środków pomocowych, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie powołanego na wstępie artykułu ustawy. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że jest on bezpośrednim podmiotem realizującym cel programu Sokrates - Grundtvig 4, a zatem wypłacone wynagrodzenia i honoraria ze środków pomocowych Unii Europejskiej - korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w wniosku przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Ocenie prawnej nie zostały poddane dokumenty załączone przez Wnioskodawcę do wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...