1401/FA/4117-14/36/05/WM
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 grudnia 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy zrefundowanie kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe innym nowym kredytem spełnia wymogi art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bemowo z dnia 21 września 2005 roku nr U.S.31/415/DF2/05/199/dab/523 wydane w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie i uznaje stanowisko Strony zawarte we wniosku z dnia 22 czerwca 2005 roku za prawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 22 czerwca 2005 roku wystąpiła Pani o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a szczególności czy zrefundowanie kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe innym nowym kredytem Banku S spełnia wymogi w/w przepisu.
Pani zdaniem spłata kredytu winna być uznana jako wydatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i zwolniona z opodatkowania 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Postanowieniem z dnia 21 września 2005 roku U.S.31/415/DF2/05/199/dab/523 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo nie zgodził się z Pani stanowiskiem. W uzasadnieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo wskazał, art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego wynika, które przychody ze sprzedaży są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto, Naczelnik Urzędu wyjaśnił, że przepis art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.a) w/w ustawy stanowi, iż podstawowym warunkiem uzyskania zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętej przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.
W związku z powyższym w świetle obowiązujących przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo stwierdził, iż spłata kredytu zaciągniętego w dniu 14 maja 2002 roku w Bank S, z uwagi na cel na jaki został on zaciągnięty nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) powołanej wyżej ustawy.
Nie zgodziła się Pani ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu przedstawionym w postanowieniu z dnia 21 września 2005 r. W uzasadnieniu złożonego zażalenia twierdzi Pani, wszystkie kredyty służyły wyłącznie zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, a konieczność podwyższania wysokości kredytu wynikała z rosnących cen materiałów budowlanych i robocizny kalkulacji kosztów. Faktycznie kredyty były przeznaczone na cele mieszkaniowe, a jedno słowo "refinansowanie" nie może zaważyć na rozstrzygnięciu sprawy.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:
Na podstawie treści art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, których odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie: w "części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów". Cele zaś wymienia lit. a) cytowanego wyżej artykułu.
Z treści wyżej zacytowanego stwierdzić należy, że nie ma przeszkód do stosowania omawianego zwolnienia, jeśli podatnik otrzymane pieniądze ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatkuje na spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na cele mieszkaniowe wymienione w art.21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy.
Nie ulega również wątpliwości, że stosowanie omawianego zwolnienia podatkowego może mieć miejsce, jeżeli podatnik przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe przed uzyskaniem przychodów, jeżeli przed sprzedażą zaciągnął kredyt na sfinansowanie innego celu mieszkaniowego wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy, a następnie spłaca ten kredyt ze środków uzyskanych ze sprzedaży.
Sytuacja taka ma miejsce w przedmiotowej sprawie, bowiem w dniu 13 października 1999 roku zawarła Pani umowę Nr M/99/799/460/BK/3 z Bankiem G, na mocy której powołany Bank przyznał Pani kredyt w wysokości 220.000 zł. z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego oraz jego wykończenie.
W dniu 25 lipca 2000 r. zaciągnęła Pani kolejną umowę Nr 04/00/H o mieszkaniowy kredyt hipoteczny z Bakiem S., z przeznaczeniem środków finansowych zgodnie z § 1 pkt. 3 umowy, tj. na refinansowanie:
- kosztów poniesionych na zakup oraz modernizacje lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnym, położonego w Warszawie przy ul. D oraz,
- spłatę kredytu udzielonego przez Bank G, przeznaczonego na zakup i wykończenie lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem kredytowania w dniu 14 maja 2002 roku.
W dniu 14 maja 2002 roku zawarła Pani kolejną umowę Nr 09/02/H o mieszkaniowy kredyt hipoteczny w Bank S, z przeznaczeniem jego zgodnie z § 1 pkt. 3 tej umowy, tj. na refinansowanie:
- kosztów poniesionych na zakup oraz modernizację lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnym, położonym w Warszawie przy ul. D oraz
- spłatę kredytu udzielonego przez Bank S przeznaczonego na refinansowanie kosztów poniesionych za zakup oraz modernizacje lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnym, położonego przy ul. D oraz spłatę kredytu udzielonego przez Bank G, przeznaczonego na zakup i wykończenie lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem kredytowania.
W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważa, że nie ma przeszkód aby korzystała Pani z ustawowego zwolnienia. Nie podziela poglądu, jakoby tyko zaciągnięty kredyt w dniu 13 października 1999 roku w Banku G został przeznaczony na cel mieszkaniowy (nie wnikając, że czynność ta została dokonana ok. cztery lata przed dokonaniem przedmiotowej sprzedaży). Bowiem jak wynika z każdej zawieranej przez Panią umowy z poszczególnymi Bankami, celem zaciągniętego kredytu było "refinansowanie kosztów poniesionych przez Kredytobiorcę na zakup oraz modernizację lokalu mieszkalnego /..../ przy ul. D, oraz spłatę kredytu udzielonego poprzedni Bank na refinansowanie kosztów poniesionych na zakup oraz modernizację lokalu mieszkalnego /.../ w lokalu przy ul. D.
Być może użycie w umowie słowa "refinansowanie" może budzić wątpliwości w dosłownym tego słowa znaczeniu, niemniej jednak po dokonaniu wnikliwej analizy treści tych umów, bezspornie wynika, że spłacała Pani kredyt przeznaczony na cele mieszkaniowe.
Za zasadnością podjętej decyzji przemawia również wykładnia celowościowa przepisu, tym bardziej, że intencją zapisu art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) ustawy jest zachęcenie, poprzez ustawowe zwolnienie podatkowe, osób uzyskujących przychód ze sprzedaży nieruchomości, praw majątkowych itp. do przeznaczenia pieniędzy pochodzących z tego źródła na cele nie związane z konsumpcją, lecz wydatkowanie ich na trwałe dobra zaspakajające przede wszystkim ich własne potrzeby mieszkaniowe.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nie ma podstaw prawnych do zakwestionowania spłaty kredytu wynikającego z umowy z dnia 14 maja 2002 roku i tym samym występuje zasadność zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo z dnia 21 września 2005 roku nr U.S.31/415/DF2/05/199/dab/523- stąd orzeczono jak w sentencji.
