• Decyzja o zakresie stosow...
  27.11.2024

PBI-2/4150/IN?119/US Zd.Wola/06/MM

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 3 lipca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w sytuacji rozwiązania spółki cywilnej zwrot wkładów wniesionych do spółki, wypłata zysków oraz podział rzeczowego majątku wspólnego w naturze z zastosowaniem dopłat rodzą skutki podatkowe ?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli z dnia 31.05.2006r. Nr US I-415/11/2006.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W dniu 03.03.2006r. do Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli wpłynął Pani wniosek o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym zwróciła się Pani z zapytaniem o konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu rozwiązania spółki cywilnej. W szczególności prosi Pani o udzielenie odpowiedzi w zakresie skutków podatkowych z tytułu zwrotu wniesionych wkładów, wypłaty pozostawionych w spółce zysków oraz podziału rzeczowego majątku wspólnego w naturze z zastosowaniem dopłat ?

W Pani ocenie powyższe nie rodzi ponownego obowiązku podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli postanowieniem z dnia 31.05.2006r. Nr US I-415/11/2006 podzielił Pani pogląd twierdząc, iż stanowisko Pani w kwestii zwolnienia z opodatkowania zwrotu wniesionych wkładów - jest prawidłowe; natomiast w kwestii zwrotu wypłaty pozostawionych w spółce w latach ubiegłych zysków oraz w przedmiocie podziału rzeczowego majątku wspólnego w naturze z zastosowaniem dopłat - nie rodzi żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego, jest prawidłowe pod warunkiem, że kwota obejmująca wypracowany zysk od początku prowadzenia działalności gospodarczej stanowi dochody wcześniej uzyskane i opodatkowane, co można jednoznacznie ustalić na podstawie urządzeń księgowych spółki.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

W ocenie tutejszego organu podatkowego zarówno stanowisko wnioskodawcy jak i Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli w części należy uznać za nieprawidłowe.

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej wywiera ten skutek, że dotychczasowa współwłasność łączna zmienia się we współwłasność w częściach ułamkowych ze wszystkimi tego konsekwencjami (art. 875 § 1 k.c.). Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki (art. 875 § 2 k.c.), a pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki (art. 875 § 3 k.c.).

Tym samym wspólnicy uzyskują prawo rozporządzenia swoimi udziałami w rzeczach. Zgodnie z art. 212 § 2 k.c. rzecz, która nie daje się podzielić może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Tak więc wkład zwrócony wspólnikowi występującemu ze spółki cywilnej, o którym mowa w art. 871 § 1 K.c., nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy - do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony. Wobec powyższego stanowisko Pani w tym zakresie należy uznać - za prawidłowe.

Z kolei, w ocenie tut. organu podatkowego, chybione jest Pani stanowisko w przedmiocie opodatkowania wypłaty zysków w momencie rozwiązania spółki cywilnej. Dyrektor Izby Skarbowej podziela natomiast interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli, iż wypłata pozostawionych w spółce zysków - nie rodzi żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego, pod warunkiem, że kwota obejmująca wypracowany zysk od początku prowadzenia działalności gospodarczej stanowi dochody wcześniej uzyskane i opodatkowane

Dodatkowo jednak podkreślenia wymaga fakt, iż w przypadku gdy w okresie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, opodatkowano mniejszy dochód niż wartość wynikająca z tytułu spłaty wartości udziału w majątku wspólnym, różnica ta stanowi przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wprawdzie - jak zasadnie zauważa Pani - zyski wypracowane przez spółkę (o ile nie występowała stata z tytułu prowadzonej działalności), stosownie do art. 8 ust. 1 i 2 oraz art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegały w czasie jej trwania opodatkowaniu osobno u każdego ze wspólników w stosunku do jego udziału w zyskach w każdym roku podatkowym, jednakże ustalenie prawidłowych kwot uzyskanego dochodu z tytułu udziału w zysku oraz dochodu opodatkowanego na bieżąco w okresie trwania spółki, jest możliwe jedynie na podstawie urządzeń księgowych spółki.

W przypadku podziału rzeczowego majątku wspólnego w naturze, rozwiązywanej spółki cywilnej, Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż w sytuacji, gdy majątek ten został zakupiony z niewypłaconych wspólnikom, lecz bieżąco opodatkowanych zysków spółki, to w momencie rozwiązania spółki dochodem do opodatkowania powinna być różnica pomiędzy wartością rynkową poszczególnych środków trwałych a ich niezamortyzowaną wartością początkową (w części przypadającej na danego wspólnika, zgodnie z jego udziałem procentowym w zyskach i stratach spółki). Zdaniem tutejszego organu podatkowego, powyższe przysporzenie należy uznać za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Końcowo, wskazać należy, iż w przypadku rozwiązania umowy spółki - wspólnik, który nie sprzedaje środków trwałych i nadal z nich korzysta, z tym, że już w samodzielnej działalności, albo jeszcze odkupuje udziały pozostałych wspólników ma prawo wpisywać w koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od przejętych ze spółki środków trwałych. Zgodnie z zapisem art. 22h ust. 3 ww. ustawy, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji (...).

Biorąc pod uwagę powyższe, jedynie w zakresie zwrotu wspólnikom wkładu z tytułu rozwiązania spółki cywilnej, stanowisko Pani należy uznać w całości za zasadne. Jednoznaczna odpowiedź na pozostałe pytania nie jest możliwa, bowiem jest ona uzależniona od zaistniałego stanu faktycznego i wymaga analizy urządzeń księgowych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji niniejszej decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...