• Decyzja o zakresie stosow...
  24.09.2024

PD2-4151-86/06

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 1 sierpnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy otrzymane z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 30.05.2006 r. podatniczki na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. znak: PDI/415-17/06 z dnia 19.05.2006 r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. księgowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowania do wynagrodzeń w celu zrekompensowania obniżonej wydajności pracy i zwiększonych kosztów zatrudnienia - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

Pismem z dnia 29.03.2006 r. podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. z zapytaniem w sprawie księgowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowania do wynagrodzeń w celu zrekompensowania obniżonej wydajności pracy i zwiększonych kosztów zatrudnienia.

Zdaniem Strony otrzymane dofinansowanie nie będzie stanowiło przychodów do opodatkowania wykazywanych w PIT, natomiast koszty wynagrodzeń stanowią koszty uzyskania przychodów.

W dniu 19.05.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. wydał postanowienie znak: PD1/415-17/06, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w zakresie przychodu i nie jest prawidłowe w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Na powyższe postanowienie podatniczka wniosła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach pismem z dnia 30.05.2006 r. Podatniczka podtrzymała swoje stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 29.03.2006 r. Zdaniem podatniczki zwolnienie z opodatkowania otrzymanego dofinansowania będzie miało sens jedynie wtedy, gdy zostanie ono wyłączone z przychodów przy jednoczesnym zaliczeniu kosztów wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymywane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 48 w/w ustawy - wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymywane z PFRON przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych (brzmienie obowiązujące do dnia 31.12.2003 r. mające nadal zastosowanie na podstawie art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 r. - Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).

Z kolei przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy podatkowej stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a-47c i 48 (brzmienie obowiązujące do dnia 31.12.2003 r. mające nadal zastosowanie na podstawie art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 r. - Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, że dopłaty do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych otrzymane z PFRON, na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych a wynagrodzenia sfinansowane tymi dopłatami nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Jak wynika z akt sprawy podatniczka prowadzi działalność gospodarcza spełniającą warunki do uznania jej jako Zakładu Pracy Chronionej. Podatniczka z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w celu zrekompensowania obniżonej wydajności pracy i zwiększonych kosztów zatrudnienia.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne organ odwoławczy potwierdza słuszność stanowiska organu pierwszej instancji w przedmiotowej sprawie, iż otrzymane dofinansowanie nie stanowi przychodu. Równocześnie wypłacone wynagrodzenia sfinansowane tymi dopłatami nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.

W świetle jednoznacznych uregulowań wynikających z powołanych wyżej przepisów bezzasadnie podatniczka podnosi, iż zwolnienie z opodatkowania otrzymanego dofinansowania będzie miało sens poprzez wyłączenie go po stronie przychodów przy jednoczesnym zaliczeniu kosztów wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...