IBPBI/1/415-962/09/AB
Interpretacja indywidualna
z dnia 17 lutego 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 17 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych czynności podziału nieruchomości, zniesienia jej współwłasności oraz wykreślenia z ewidencji środków trwałych Spółki cywilnej, której wspólnikiem jest Wnioskodawca - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 17 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych czynności podziału nieruchomości, zniesienia jej współwłasności oraz wykreślenia z ewidencji środków trwałych Spółki cywilnej, której wspólnikiem jest Wnioskodawca.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dodatkowo w oparciu o umowę Spółki cywilnej, prowadzi działalność w formie Spółki cywilnej „K”, zajmującej się wynajmem nieruchomości w oparciu o długoletnie umowy dzierżawy. Wspólnikami Spółki „K” jest Wnioskodawca i jego małżonka, między którymi nie istnieje rozdzielność majątkowa. Każdy z małżonków posiada po 50% udziałów w spółce „K”.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto, w oparciu o kolejną umowę spółki, Wnioskodawca prowadzi działalność w formie Spółki cywilnej „J”. Wspólnikiem Spółki „J” jest osoba fizyczna F która posiada udział w wysokości 50% i małżonkowie J i K, każdy z małżonków posiada udział w wysokości 25%. Spółka „J” jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności tej Spółki jest wynajem pomieszczeń użytkowych na cele gospodarcze w oparciu o długoletnie umowy dzierżawy.
Z prowadzonych działalności gospodarczych Wnioskodawca rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wspólnicy, na mocy aktu notarialnego, wnieśli aportem do majątku Spółki cywilnej „J” używany budynek, w którym w latach 1995-1996 został przeprowadzony remont i modernizacja przewyższająca wartość początkową zakupionej nieruchomości. Od poniesionych nakładów inwestycyjnych spółka dokonała odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, jako od wydatków związanych z działalnością opodatkowaną. Nieruchomość stanowi środek trwały Spółki cywilnej „J”, od którego są dokonywane odpisy amortyzacyjne zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Nieruchomość jest całkowicie zamortyzowana. Wartość księgowa wynosi 0 zł.
Właścicielem budynku w księdze wieczystej są osoby fizyczne. W Dziale II "Własność" ksiąg wieczystych wpisane jest podrubryka 1 "wspólność łączna wspólników spółki cywilnej", podrubryka 2 " osoba fizyczna: F i małżonkowie J i K. Spółka nie posiada osobowości prawnej. Udziały w nieruchomości są łączne, nie są określone w częściach ułamkowych.
Wspólnicy w maju 2008 r. aktem notarialnym, dokonali zmiany umowy Spółki wprowadzając zapis, że w przypadku likwidacji Spółki lub zakończenia działalności przedmiotowa nieruchomość będzie przeniesiona na wspólników w następujących proporcjach - F 1/2 udziału w nieruchomości, J 1/4 udziału, K 1/4 udziału.
W trakcie trwania działalności Spółki Cywilnej „J” wspólnicy chcą dokonać fizycznego podziału nieruchomości, wydzielenia poszczególnych lokali odrębnie dla F i odrębnie dla małżonków J i K oraz ustalenia części ułamkowych udziału w gruncie przypadających dla wyżej wymienionych, na którym jest położona nieruchomość. Po dokonaniu podziału poszczególne lokale będą wykorzystane w indywidualnych działalnościach gospodarczych wspólników w celu dalszego prowadzenia działalności opodatkowanej VAT polegającej na wynajmie lokali użytkowych objętej 22 % stawką VAT.
Zgodnie z dokonanym podziałem fizycznym nieruchomości, na podstawie dokumentacji geodezyjnej zostanie sporządzony akt notarialny podziału nieruchomości wspólnej. Na bazie aktu notarialnego sąd dokona stosownych zmian w księdze wieczystej polegających na wydzieleniu z dotychczasowej księgi, dwóch nowych ksiąg: pierwsza – dla osoby fizycznej F (lokale i część ułamkowa gruntu), druga - małżonkowie J i K (lokale i część ułamkowa gruntu). Dotychczasowa księga wieczysta zostanie zlikwidowana. W związku z podziałem nieruchomości w Spółce Cywilnej „J” nieruchomość zostanie wykreślona z ewidencji środków trwałych. Przypisane na rzecz Wnioskodawcy lokale, wraz z udziałem w gruncie zostaną wprowadzone do środków trwałych w Spółce „K”, w wartości początkowej odpowiadającej proporcji w stosunku do przejętych lokali i udziału w gruncie wspólników spółki „K”. Odpisy amortyzacyjne będą równe wartości początkowej, gdyż w działalności gospodarczej wspólników nieruchomość już została zamortyzowana.
Powyższa czynność - podział nieruchomości nie stanowi sprzedaży, ani nie jest czynnością zrównaną ze sprzedażą, spowoduje jednak zmianę w prowadzonej dla tej nieruchomości księdze wieczystej. Podział nieruchomości nie jest przekazaniem na cele osobiste, gdyż nieruchomość będzie nadal wykorzystywana w działalności gospodarczej i będzie służyła sprzedaży opodatkowanej.
Spółka Cywilna „J” zostanie zlikwidowana, a na dzień likwidacji nie będzie w prowadzonej ewidencji żadnych środków trwałych. Remanent likwidacyjny Spółki Cywilnej „J” nie będzie zawierał żadnej pozycji, będzie wynosił zero złotych.
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Majątek spółki jest własnością wspólników, nie jest własnością spółki. W wyniku fizycznego podziału nieruchomości nie następuje żadna czynność prawna, będąca czynnością zrównaną ze sprzedażą.
Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołała interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, wydane dla Spółki cywilnej:
* z dnia 18 września 2009r., Znak: IBPBI/1/415-493/09/AB,
* z dnia 18 września 2009r., Znak: IBPBI/1/415-652/09/AB
* z dnia 10 września 2009r., Znak: IBPP2/443-461/09/BW,
* z dnia 10 września 2009r., Znak: IBPP2/443-717/09/BW, oraz
* postanowienie z dnia 18 września 2009r., Znak: IBPBI/1/415-745/09/AB.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w momencie wykreślenia z ewidencji środków trwałych Spółki cywilnej „J”, w trakcie działalności Spółki, nieruchomości w wyniku fizycznego jej podziału na lokale użytkowe, nadal używane przez podatnika w innej indywidualnej działalności gospodarczej powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego osób fizycznych...
Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji opisanej we wniosku nie ma podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych. Opisana czynność podziału nieruchomości przed likwidacją Spółki cywilnej „J” powodująca wykreślenie z ewidencji środków trwałych Spółki cywilnej „J” i wpisanie do ewidencji środków trwałych drugiej Spółki cywilnej „K”, nie jest sprzedażą, nie stanowi źródła przychodów opisanego w rozdziale 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Również wpisanie nieruchomości do ewidencji środków trwałych drugiej Spółki cywilnej „K” nie stanowi przychodu, gdyż jest to nieruchomość stanowiąca własność osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i nadal tej działalności służąca. Taka czynność nie jest wymieniona w rozdziale 2 ww. ustawy, źródła przychodów, zatem nie jest również wymieniona w zwolnieniach podatkowych - art. 21 tej ustawy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe pod warunkiem, że planowane przez wspólników Spółki cywilnej „J” działania, tj. podział i zniesienie współwłasności nieruchomości objętej współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej w trakcie funkcjonowania tej Spółki są prawnie skuteczne, w świetle przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) i w swej istocie nie stanowią zwrotu (wypłaty) wkładów wniesionych do Spółki cywilnej. W tym też zakresie zaznaczyć należy, iż przepisy Kodeksu cywilnego nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie bowiem z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Przy czym, w myśl art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej przepisy prawa podatkowego to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.
Natomiast ustawy podatkowe to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich (art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.