• Interpretacja indywidualn...
  24.11.2024

IPPB1/415-158/10-2/MT

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 kwietnia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17.02.2010 r. (data wpływu 22.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* uznania składników aportu wniesionego do spółki kapitałowej za przedsiębiorstwo – jest prawidłowe,

* skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 22.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania składników aportu wniesionego do spółki kapitałowej za przedsiębiorstwo oraz skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: „Spółka”). Spółka prowadzi działalność w zakresie usług turystycznych, tzn. przedmiotem jej działalności jest przede wszystkim udostępnianie miejsc noclegowych w apartamentach i pokojach, czy świadczenie usług gastronomicznych. Wspólnicy, w ramach Spółki, są użytkownikiem wieczystym gruntów i położonych na nich, stanowiących odrębne przedmioty własności, budynków - pensjonatu B, pensjonatu A, pawilonu letniskowego oraz budynku magazynowego i socjalnego (dalej „ Budynki”).

W pensjonacie B znajdują się 4 apartamenty, kuchnia przeznaczona dla samodzielnego korzystania przez gości, sauna, sala telewizyjna i pomieszczenie techniczne. W pensjonacie A znajduje się 5 pokoi dla gości, duża kuchnia wraz z jadalnią obsługująca wszystkich gości, pomieszczenie techniczne, pralnia, suszarnia oraz recepcja. Ponadto w pensjonacie A znajdują się 3 pokoje z łazienkami, w których mieszkają pracownicy Spółki. Dodatkowo dla gości są dostępne miejsca noclegowe w pawilonie letniskowym.Obecnie Wspólnicy rozważają reorganizację prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólnicy planują wnieść aportem prowadzone przez Spółkę przedsiębiorstwo do spółki kapitałowej w zamian za udziały w tej spółce. W skład aportu wejdzie całe przedsiębiorstwo Spółki z wyłączeniem pensjonatu B oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym się on znajduje (dalej „Nieruchomość”).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy mimo wyłączenia Nieruchomości z przedmiotu aportu do spółki kapitałowej będzie on stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

2. Czy planowane działania reorganizacyjne, tzn. wniesienie aportu do spółki kapitałowej i objęcie w zamian za to udziałów w tej spółce spowoduje powstanie po stronie Wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad: 1

Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy ww. ustawa odnosi się do terminu przedsiębiorstwa, jego rozumienie ma być tożsame z definicją przedsiębiorstwa na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”). W myśl art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5. koncesje, licencje i zezwolenia,

6. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powołany przepis nie precyzuje jednak jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa. W szczególności art. 551 Kodeksu cywilnego nie wskazuje, iż muszą to być wszystkie składniki majątku znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy prowadzącego przedsiębiorstwo i używane do jego prowadzenia. Zawarta w wymienionym przepisie definicja wymaga jedynie by zespół składników materialnych spełniał przesłankę zorganizowania. Ponadto art. 552 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Oznacza to, że strony mogą dokonywać czynności prawnych dotyczących przedsiębiorstwa, nie obejmujących jednak wszystkich wchodzących w skład przedsiębiorstwa składników. Czynność prawna dotyczy więc przedsiębiorstwa tak długo, jak zespół składników, których dotyczy, spełnia definicję przedsiębiorstwa zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego.

Na zespół składników przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia domów wypoczynkowych składają się w szczególności ruchomości, nieruchomości, wartości niematerialne i prawne oraz należności i zobowiązania. Aby jednak określić czy konkretny zespół składników stanowi przedsiębiorstwo należy sprawdzić, czy posiada on potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot.

W przedstawionym stanie taktycznym wyodrębnienie Nieruchomości z przedmiotu aportu nie spowoduje, że majątek przenoszony w formie aportu nie będzie w stanie spełniać swojej gospodarczej funkcji. Wśród przenoszonego majątku znajdują się inne nieruchomości (Pensjonat A, pawilon letniskowy), w których możliwe będzie niezakłócone prowadzenie działalności turystycznej, realizowane do tej pory w ramach Spółki. W szczególności istotnym jest, że wszystkie pomieszczenia/urządzenia niezbędne do obsługi gości (kuchnia, jadalnia pralnia recepcja) znajdują się w pensjonacie A przenoszonym wraz z innymi składnikami majątku. Tym samym Nieruchomość nie jest niezbędna do prowadzenia działalności turystycznej Spółki. Jej brak w majątku przedsiębiorstwa nie wpłynie na funkcjonalne związki pomiędzy pozostałymi składnikami, pozwalającymi na prowadzenie działalności. Pozostałe składniki majątkowe, po wyłączeniu Nieruchomości posiadają potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot, a więc tworzą przedsiębiorstwo a nie zbiór pewnych elementów których jedyną cechą wspólną jest bycie własnością jednego podmiotu gospodarczego. W podobnym stanie faktycznym prawidłowość przedstawionej analizy potwierdził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 9 grudnia 2009 r. sygn. IPPB1/415-823/09-2/AM.

W związku w powyższym w opinii Wnioskodawczyni majątek wnoszony aportem do spółki kapitałowej będzie mógł być uznany za przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad: 2

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Podatnikami podatku dochodowego z tytułu działalności spółki cywilnej są na podstawie art. 8 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wspólnicy. W związku z powyższym, konsekwencje działań dotyczących Spółki należy rozpatrywać w odniesieniu do Wspólników na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Objęcie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny co do zasady na podstawie art. 17 ust 1 pkt 9 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje powstanie przychodu podatkowego w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji). W przypadku jednak wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci przedsiębiorstwa (lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa) znajduje zastosowanie zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest ‚„nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W związku z powyższym w opinii Wnioskodawczyni planowane działania opisane w przedstawionym stanie faktycznym nie będą się dla Wspólników Spółki wiązać z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji organu podatkowego stwierdzić należy, że orzeczenie to zostało wydane w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego interpretację.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja wywiera skutki prawne tylko dla Wnioskodawczyni.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne – wspólników.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez składniki majątkowe wnoszone do spółki kapitałowej ustawowych przesłanek przedsiębiorstwa. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...