• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  22.11.2024

PO 2/2-8010-01614/94

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 12 października 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 324 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z 20.7.1994 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 194 § 1 Kodeksu handlowego, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może na swój rachunek nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Wyjątek stanowi nabycie w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika, oraz nabycie celem umorzenia udziałów.

Stosownie do art. 193 § 1 KH udział może być umorzony jedynie wtedy, gdy umowa spółki to przewiduje.

Umorzenie z czystego zysku następuje w drodze zmiany umowy spółki i nie wymaga wpisu do rejestru handlowego, lecz wymaga zmiany w księdze udziałów i złożenia sądowi rejestrowemu nowej listy (art. 188 KH).

Jeśli dokonana wypłata z tytułu zbycia udziału następuje w kwocie wyższej niż wartość nominalna udziału, po stronie zbywającego udział celem jego umorzenia, powstaje przychód w rozumieniu art. 17 ust. 2 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), tj. z odpłatnego przeniesienia udziałów w spółce. Dochód w wysokości różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży udziałów a kosztami ich nabycia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 44 ust. 8 powołanej ustawy, w 1994 r. podatnicy osiągający dochody ze sprzedaży udziałów (...) obowiązani byli wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% uzyskanego dochodu z tej sprzedaży w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali dochód i w tym terminie składać urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu. W 1995 r. w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczka wynosi 21% dochodu.

Natomiast zwiększenie u pozostałych udziałowców wartości udziałów w związku z uprzednim umorzeniem udziałów z czystego zysku, w tym również z funduszu zapasowego przeznaczonego na powiększenie kapitału zakładowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 17 pkt 1 tej ustawy w związku z art. 24 ust. 5. Dochód ten podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20% uzyskanego przychodu (art 30 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zryczałtowany podatek dochodowy od tych przychodów pobierają płatnicy i przekazują w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...