1437/US37/ZI/20/AM/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 lutego 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy umowa przedwstępna sprzedaży akcji powoduje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, 216 §. 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22.12.2004 r.(data wpływu do Urzędu 28.12.2004 r. ), uzupełnionym dnia 27.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.
Uzasadnienie
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku wynika, że w listopadzie 2004r zawarł Pan umowę przedwstępną zobowiązując się w niej jako właściciel 360 szt. akcji pracowniczych do odsprzedania Kupującemu tych akcji na podstawie umowy przyrzeczonej, która będzie zawarta w późniejszym terminie. Na podstawie zawartej umowy otrzymał Pan określoną kwotę jako zaliczkę ( pierwsza rata), a posiadane akcje pracownicze przekazano Notariuszowi do depozytu ( jest Pan w dalszym ciągu ich właścicielem). Po zawarciu umowy przyrzeczonej z Kupującym i wpłaceniu na Pana konto drugiej (ostatecznej) raty, Notariusz przekaże zdeponowane u niego akcje pracownicze Kupującemu, który wtedy stanie się ich właścicielem.
Zdaniem Pana do czasu przeniesienia własności akcji pracowniczych na nowego właściciela, pobrana zaliczka nie podlega opodatkowaniu. Podatek od całej sumy otrzymanej z tytułu sprzedanych akcji pracowniczych będzie Pan zobowiązany uiścić po przeniesieniu praw własności tych akcji pracowniczych na rzecz Kupującego.
Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych / j.t. Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg stawki 19% uzyskanego dochodu - art. 30b ust 1 cytowanej ustawy i nie kumulują się z innymi dochodami. Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( Dz. U. Nr 49, poz. 447 ze zm.)w art.7 ust. 3 stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Zgodnie z postanowieniami art. 589 w związku z art. 555 Kodeksu Cywilnego ( Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli sprzedający zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w wyniku zawarcia umowy przedwstępnej, Sprzedającemu zostanie wypłacony zadatek ( pierwsza rata). W chwili zawarcia umowy przyrzeczonej i przeniesienia własności akcji na Kupującego, Sprzedający otrzyma druga ratę ceny akcji. W świetle powyższego obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego, tj. w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.