US33/NL/LF/II/415-20/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 8 marca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
W dniu 01.12.2004r. została zawarta pomiędzy podatnikiem a firmą przedwstępna umowa sprzedaży akcji. W związku z którą podatnik otrzymał zadatek na poczet ceny sprzedaży. W przedwstępnej umowie nie określono dokładnego terminu zawarcia umowy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym sprzedaż i zamiana praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 tejże ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia akcji w 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg stawki 19% uzyskanego dochodu /przepis art. 30b ust. 1 w/w ustawy/ i nie kumulują się z innymi dochodami.
Dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest, w myśl przepisu art. 30b ust. 2 pkt 1 tejże ustawy, różnica pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 lit. f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastosowaniem art. 24 ust. 13 i 14. Zatem kosztem uzyskania przychodu może być m.in. wysokość wydatku poniesionego na ich nabycie.
Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu podatkowym, składanym do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy.
W świetle powyższych przepisów uznać należy, że przychód z odpłatnego zbycia akcji postanie w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży, a więc z chwilą przeniesienia własności udziałów na nabywcę.
W w/w przypadku nie nastąpiła sprzedaż, a jedynie podpisanie wstępnej umowy kupna której celem było zobowiązanie do zawarcia w przyszłości umowy ostatecznej. Zatem otrzymany zadatek nie stanowi przychodu w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż po podpisaniu umowy sprzedaży należy wykazać w zeznaniu całą kwotę otrzymaną ze sprzedaży w tym również zadatek.
