• Postanowienie o zakresie ...
  03.05.2025

US40/DF1/415-26/III/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 324 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku zbycia akcji zagranicznych poprzez Biuro Maklerskie w USA moment obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wpływu środków pieniężnych na konto bankowe podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60) oraz art.17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28.04.2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe:

w sprawie ustalenia momentu uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji zagranicznych z chwilą przekazania środków pieniężnych przez bank zagraniczny na rachunek bankowy podatnika

Uzasadnienie

W dniu 28.04.2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:

czy w przypadku zbycia akcji zagranicznych poprzez Biuro Maklerskie w USA moment obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wpływu środków pieniężnych na konto bankowe podatnika

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Zbycie akcji zagranicznych odbywa się poprzez zgłoszenie do Biura Maklerskiego w USA takiej dyspozycji i zgodnie z obowiązującymi tam zasadami należność jest przekazywana na konto bankowe podatnika (w PLN lub USD) zwykle w przeciągu miesiąca

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

według wnioskodawcy przychód ze zbycia akcji zagranicznych powstaje z chwilą postawienia do dyspozycji tj. przekazania na rachunek bankowy środków pieniężnych z tych transakcji przez bank zagraniczny.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy -

zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatneo zbycia m. in. papierów wartościowych (akcji).

Oznacza to, że przychód z w/w tytułu powstaje w dacie przeniesienia własności zbywanych papierów wartościowych (akcji). Bez znaczenia dla powstania zobowiązania podatkowego pozostaje fakt, że podatnik pomimo dokonanej sprzedaży nie otrzymał jeszcze środków pieniężnych.

Tak więc w sytuacji gdy sprzedaż akcji zagranicznych następuje poprzez Biuro Maklerskie w USA przychód powstaje na terenie USA, w chwili gdy stanie się należny, bez względu na to czy i kiedy dochód z tego tytułu zostanie przekazany do Polski i otrzymany przez podatnika.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...