• Postanowienie o zakresie ...
  08.04.2025

PF/415-90 BC/II/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 324 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju stosownie do rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r.?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie ustalenia wartości dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z objęciem udziałów w zagranicznej spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w polskiej spółce z o.o. lub w postaci akcji polskiej spółki akcyjnej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik obejmuje udziały w spółce z o.o. z siedzibą w Szwajcarii i pokrywa je wkładem niepieniężnym w postaci udziałów i akcji polskich spółek kapitałowych.

Zdaniem podatnika, dla wyżej przedstawionej sytuacji do ustalenia dochodu z tytułu objęcia udziałów bierze się pod uwagę jako przychód nominalną wartość objętych udziałów, przy czym dotyczy to również udziałów w spółkach zagranicznych. Natomiast koszt podatkowy ustalony jest na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód podatkowy zgodnie z art. 17 ust. 1a powstaje w dniu:

- zarejestrowania spółki albo

- wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki,

- wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Jak wynika z treści art. 17 ust. 2, przy ustaleniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 9, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Zasady ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) - zostały określone w art. 22 ust. 1e oraz ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1e w/w ustawy w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, w wysokości:

1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,

2. wartości:

a) nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b) określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c) określonej zgodnie z art. 22 ust. 1f ustawy, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, 3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W myśl art. 22 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.

W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym oraz w powyższym stanie prawnym stwierdza się, że przedmiotem wkładu niepieniężnego przy objęciu udziałów w spółce z o.o. są udziały w spółce z o.o. lub akcje spółki akcyjnej. A zatem przedmiotem opodatkowania z tego tytułu jest dochód, tj. różnica między osiągniętym przychodem, którego wartość należy ustalić według zasad określonych w art. 19, a kosztami jego uzyskania, które należy ustalić według zasad określonych w cyt. art. 22 ust. 1e pkt 3 oraz ust. 1i wyżej cytowanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym na dzień objęcia tych udziałów.

Dochód, ustalony w powyższy sposób, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Po zakończeniu roku podatkowego, dochód uzyskany z tego tytułu podatnicy mają obowiązek wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 i obliczyć należny podatek dochodowy.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...