IPPB2/415-373/11-2/MS1
Interpretacja indywidualna
z dnia 28 czerwca 2011
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13.04.2011 r. (data wpływu 29.04.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia przez zagraniczny fundusz inwestycyjny typu SIF SICAV nowych akcji w Spółkach, w których Wnioskodawca jest udziałowcem – jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 29.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia przez zagraniczny fundusz inwestycyjny typu SIF SICAV nowych akcji w Spółkach, w których Wnioskodawca jest udziałowcem
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza dokonać restrukturyzacji prowadzonej działalności gospodarczej poprzez przekształcenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w których jest udziałowcem większościowym w spółki komandytowo-akcyjne (dalej jako SKA). W momencie przekształcenia ewentualne zyski zatrzymane w spółkach z o.o. zostaną opodatkowane.
Po przekształceniu spółek w SKA planowana jest inwestycja kapitałowa luksemburskiego funduszu inwestycyjnego typu SlF SICAV w postaci objęcia nowych akcji SKA w zamian za wkład pieniężny. Akcje SKA zostaną objęte po cenie nominalnej, która może być niższa niż wartość wynikająca z wyceny ich majątku.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w związku z objęciem przez zagraniczny fundusz inwestycyjny typu SIF SICAV nowych akcji w Spółkach po cenie nominalnej, która może być niższa niż wartość wynikająca z wyceny majątku Spółek, powstanie po stronie Wnioskodawcy jakikolwiek przychód z tego tytułu...
Zdaniem Wnioskodawcy:
W opinii Wnioskodawcy dokonanie planowanej operacji nie będzie się wiązało z powstaniem przychodu podatkowego w podatku dochodowym dla Podatnika.
W pierwszej kolejności podkreślić należy iż SKA jako spółka osobowa, zgodnie z art. 4 § 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, nie jest podatnikiem podatku dochodowego; podatnikami są sami wspólnicy. Przepis art. 8 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa o PIT”) stanowi, iż „przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego praw w udziale w zysku oraz (...) łączy się z powstałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali progresywnej”.
Jednocześnie, z przepisu art. 8 ust. 2 Ustawy o PIT wynika, iż „zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
rozliczania kosztów uzyskania przychodów wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów; strat,
ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną”.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 Ustawy o PIT, w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, oraz art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Ustawodawca regulując w Ustawie o PIT zasady opodatkowania wspólników spółek osobowych, nie odniósł się bezpośrednio do skutków podatkowych dla dotychczasowych wspólników wejścia do spółek nowego wspólnika (w przypadku Wnioskodawcy będzie to SIF SICAV>.
Ustawa o PIT nie zawiera żadnych regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku z otrzymaniem przez SKA wkładów na kapitał zakładowy (w zamian za które zostaną wydane nowe akcje) jej wspólnicy osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Należy tym samym uznać, że w przypadku wnoszenia wkładów do spółek osobowych dla Spółek a tym samym dla dotychczasowych jej wspólników nie powstaje z tego tytułu jakikolwiek przychód.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż Ustawa o PIT w cytowanych powyżej przepisach odnosi się do opodatkowania wspólników w związku z podziałem zysków Spółek. Tym samym powołany przepis nie ma zastosowania w przypadku, gdy dane wartości czy przysporzenia nie są uznawane za zysk SKA. Do takiej kategorii należy niewątpliwie zaliczyć środki otrzymane przez SKA jako wkłady na jej kapitał zakładowy. Samo wnoszenie wkładu do spółki osobowej nie jest bowiem związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą SKA, otrzymanie środków pieniężnych jako wkładu nie może być uznane za zysk osiągnięty przez Spółki w ramach ich działalności gospodarczej. W związku z tym, że środki te nie będą stanowiły zysku Spółek nie będą one podlegały opodatkowaniu u wspólników Spółek na podstawie regulacji zawartych w art. 8 Ustawy o PIT.
Ponadto, sama istota prowadzenia działalności w ramach spółek (osobowych lub kapitałowych) polega na tym, że wspólnicy wnoszą do nich wkłady (pieniężne lub niepieniężne). Wniesiony jako wkłady majątek stanowi bazę, w oparciu o którą spółka prowadzi działalność gospodarczą. Oznacza to, że fakt wniesienia przez SIF SICAV wkładów pieniężnych do Spółek nie może się wiązać z powstaniem przychodów dla pozostałych wspólników SKA, w tym Wnioskodawcy. Środki otrzymane przez SKA w związku z podwyższeniem kapitału będą wykorzystane w prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że środki otrzymane jako wkład nie będą zyskiem Spółek. Zyski dopiero zostaną wygenerowane przez SKA w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w oparciu o zgromadzone wkłady; dopiero te zyski będą podlegały u wspólników, w tym - Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje również oparcie w interpretacjach Ministra Finansów.
W interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2008 r. (sygn. IPPB1/415-412/08-4/ES) organ podatkowy wskazał, iż wartość wniesionych akcji spółki akcyjnej nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników, gdyż wynika to z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki komandytowej. Warunkiem powstania takiej spółki jest działanie w sposób oznaczony, np. poprzez wniesienie wkładów, którymi mogą być np. aporty w postaci akcji spółki akcyjnej”. Na tej podstawie organ podatkowy uznał, że otrzymanie przez spółkę osobową wkładów nie wiąże się z powstaniem przychodu dla jej aktualnych wspólników.
Nieuprawnionym byłoby również stanowisko wskazujące, iż wniesienie pieniędzy do SKA jako wkładu przez SIF SICAV jest nieodpłatnym przysporzeniem dla pozostałych wspólników. W zamian za wniesione wkłady SIF SICAV obejmuje nowoutworzone akcje SKA, dzięki czemu będzie miał prawo uczestniczyć w zyskach osiąganych przez SKA, przy czym należy zauważyć, iż zyski powstałe do momentu przekształcenia spółek kapitałowych w spółki SKA zostaną już opodatkowane na dzień przekształcenia, a zyski od momentu rozpoczęcia działalności przez SKA do momentu inwestycji SIV SICAV będą opodatkowane na bieżąco.
Tym samym nie można mówić, iż wniesienie wkładu do SKA może być traktowane jako nieodpłatne przysporzenie po stronie SKA czy jej wspólników, w tym Wnioskodawcy.
Niewłaściwym byłoby również uznanie, że w związku z podniesieniem kapitału zakładowego oraz objęciem akcji przez SIF SICAV, Wnioskodawca uzyskał przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych.
Za przychód z tego tytułu uznaje się, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT, „należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia (...) papierów wartościowych.”
W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca nie zbywa na rzecz SIF SICAV żadnych posiadanych przez siebie akcji - liczba akcji pozostających w rękach Wnioskodawcy oraz ich wartość nominalna nie ulegną zmianie. SIF SICAV będzie obejmował nowoutworzone akcje w SKA powstałe w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółek. Tym samym nie można mówić, iż Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia akcji. Oznacza to tym samym, iż w wyniku przeprowadzenia planowanej operacji nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód ze zbycia papierów wartościowych.
W konsekwencji, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przeprowadzenia planowanej operacji podniesienia wysokości kapitału zakładowego w SKA poprzez objęcie przez SIF SICAV nowych akcji po ich wartości nominalnej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji Podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Końcowo odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, wskazać należy, iż została ona wydana w indywidualnej sprawie i rozstrzygnięcie w niej zawarte nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.