• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  25.04.2025

PO 2/4-8010-31182/92

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 21 lipca 1993

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 378 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 350 ze zm.), do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się m.in. zwróconych wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. W świetle tego przepisu, zwrotu (refundacji) równowartości kosztów poniesionych w związku z organizacją nowych miejsc pracy lub oprzyrządowaniem istniejących miejsc pracy, dla potrzeb osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w art. 26 ustawy z 9.5.1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 46, poz. 201 ze zm.) nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zwrot ten (refundacja) dotyczy wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych nie stanowiących - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy - kosztów uzyskania przychodów.

W konsekwencji nie należy też omawianych zwrotów (refundacji) obejmować zapisami w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15.12.1992 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 99, poz. 496).

Powołany wyżej art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych, jeżeli środki te podlegają odpisom amortyzacyjnym w rozumieniu odrębnych przepisów.

W takim przypadku do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odpisy amortyzacyjne dokonywane według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27.3.1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz.U. Nr 30, poz. 130 ze zm.).

W świetle tych przepisów, również w omawianym przypadku, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których równowartość została zwrócona ze środków PFRON - według ogólnie ustalonych zasad.[1]

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...