• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  04.05.2025

PO 2/N-8010-0475/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 24 marca 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 378 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W związku z zapytaniami dotyczącymi ewidencjonowania przychodów przez podatników zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych, uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z ogólną definicją przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 43, poz. 163, Nr 90, poz. 419, Nr 113, poz. 547, Nr 123, poz. 602, Nr 126, poz. 626, Nr 136, poz. 713 oraz z 1995 r. Nr 5, poz. 25) przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat oraz skont, pomniejszone o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 8.12.1994 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 133, poz. 688) podatnikowi VAT przysługuje prawo wystawiania faktur lub rachunków uproszczonych w późniejszym terminie niż dzień wydania towaru lub wykonania usługi. Oznacza to, że dzień powstania obowiązku podatkowego w tym podatku może być inny niż dzień uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę te różnice i trudności, jakie w związku z nimi mogą wystąpić przy ewidencjonowaniu przychodów przez osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zalecam, żeby nie kwestionować rzetelności ewidencji przychodów i rozliczeń podatku dochodowego, jeżeli podatnik będący równocześnie podatnikiem VAT, w ciągu roku podatkowego ewidencjonował przychody w dacie wystawienia faktury lub rachunku uproszczonego, a w ostatnim dniu roku wpisał do ewidencji przychodów kwoty przychodów (wg poszczególnych stawek), odnoszące się do wydanych towarów lub wykonanych usług do 31 grudnia tego roku, na które zostaną wystawione faktury lub rachunki uproszczone w roku następnym i po ich wystawieniu odnotował w uwagach w Ewidencji przychodów przy każdej pozycji odnoszącej się do danej transakcji - numery i daty faktur i rachunków. Oczywiście w następnym roku, ewidencjonując przychody podatnik powinien pominąć wartość przychodów wynikajacych z faktur, rachunków - odnoszących się do przychodów z roku poprzedniego. W przypadku wystąpienia różnic pomiędzy wartością wykazaną w fakturze lub rachunku i wartością przychodu wykazaną w Ewidencji w roku poprzednim należy uwidocznić te różnice w Ewidencji dotyczącej roku, w którym wystawiono faktury i rachunki, pod datą wystawienia tych dowodów.

Do Ewidencji przychodów nie wpisuje się tych faktur i rachunków, które dotyczą czynności nie podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponadto, w związku z późniejszym ukazaniem się aktów normatywnych regulujących terminy i zasady zrzeczenia się ryczałtu, należy uznać, że nie ma podstaw do kwestionowania rzetelności ksiąg przychodów i rozchodów, jeżeli podatnik sporządził remanent na dzień 1.1.1995 r., a zrzekł się ryczałtu i zawiadomił urząd skarbowy o zaprowadzeniu ksiąg w terminie do 20.2.1995 r

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...