PO 2/4-8010-01336/94
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 24 czerwca 1994
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo z 20.5.1994 r. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Sprawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z działalności artystycznej wykonywanej przez aktorów należy rozpatrywać w świetle przepisów ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), która stanowi lex specialis w stosunku do ustawy z 23.12.1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 41, poz. 324 ze zm.).
Przede wszystkim na podreślenie zasługuje okoliczność, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, wymieniając w art. 10 ust. 1 pkt 2 wykonywanie wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności o podobnym charakterze uznała te rodzaje działalności dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym - za źródło przychodów odrębne od pozarolniczej działalności gospodarczej, która została wymieniona w ust. 1 pkt 3 tego artykułu. Zgodnie zaś z ogólną definicją określoną w art. 13 ustawy, za przychody z wykonania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, uważa się w szczególności m.in. przychody z samodzielnie wykonywanej działalności artystycznej (pkt 2), w tym również przez aktorów.
Stosownie do rozwiązań przyjętych w art. 13 pkt 2 ustawy, m.in. w odniesieniu do samodzielnie wykonywanej działalności artystycznej przez aktorów, opodatkowanie następuje według zasad określonych w art. 41 ust. 1 ustawy w formie pobieranych przez płatników zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy. Jeżeli podatnicy ci osiągają dochody z tytułu działalności, o której mowa, bez pośrednictwa płatnika, są obowiązani wpłacać osobiście zaliczkę miesięczną w wysokości wynikającej z deklaracji. Niezależnie od sposobu płatności zaliczek podatnicy ci są obowiązani po upływie roku do złożenia zeznania rocznego i rozliczenia podatku dochodowego według skali, o której mowa w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tym miejscu należy zauważyć, że sama ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przesądziła o niestosowaniu zryczałtowanego podatku dochodowego w odniesieniu do przychodów z samodzielnie wykonywanej działalności artystycznej, w tym również przez aktorów. Wynika to bezpośrednio z treści przepisu art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy, który - jako objęte podatkiem dochodowym w formie ryczałtu - wymienia tylko przychody określone w art. 13 pkt 1 ustawy i art. 14 ustawy, pomijając tym samym przychody określone w art. 13 pkt 2 ustawy.
Trzeba też dodać, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie upoważnia Ministra Finansów do rozszerzenia zryczałtowanego podatku dochodowego na inne niż wymienione w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy rodzaje przychodów, w związku z czym objęcie zryczałtowanym podatkiem dochodowym samodzielnie wykonywanej przez aktorów działalności artystycznej wymagałoby nowelizacji tej ustawy.
Inna powstaje natomiast sytuacja, gdy działalność artystyczna nie jest wykonywana samodzielnie przez aktora, lecz działalność tę wykonuje podmiot zatrudniający pracowników. Podmiotem takim w szczególności może być osoba fizyczna lub spółka cywilna. W takim przypadku działalność artystyczną uważa się za pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, od przychodów z działalności artystycznej wykonywanej przez podmiot gospodarczy w takiej formie pobiera się - w przypadkach, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy - podatek dochodowy w formie ryczałtu. Szczegółowe warunki, zasady i tryb poboru tego podatku zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Finasnów z 23.12.1993 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych (Dz.U. Nr 132, poz. 635 i z 1994 r. Nr 15, poz. 52).
Wypada w tym miejscu podkreślić, że w świetle rozwiązań zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogę podzielić poglądu wyrażonego w treści pisma, że "świadczenia artystyczne" wykonywane osobiście przez artystę-wykonawcę podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, natomiast osobno zawierane umowy o korzystanie z praw do już zrealizowanego wykonania artystycznego podlegają podatkowi dochodowemu na ogólnych zasadach.
