• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  17.07.2025

PO 5/1-5562/01224/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 30 czerwca 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 189 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W odpowiedzi na pismo z 15.5.1995 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż podtrzymuje stanowisko wyrażone w piśmie z 5.5.1995 r. Nr PO 5/1-0964/95 w sprawie opodatkowania wypłaty tzw. tantiemy z zysku netto władzom spółki w związku z ich udziałem w radzie nadzorczej.

Przepis art. 429 Kodeksu handlowego wyraźnie mówi o "wynagrodzeniu członków rady nadzorczej i komisji rewizyjnej w postaci udziałów w zyskach spółki" (przy czym jest oczywiste, że nie chodzi tu o wynagrodzenie w rozumieniu umowy o pracę).

Z powyższym zapisem w art. 429 Kodeksu handlowego koresponduje treść art. 13 pkt 7 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), zgodnie z którym wynagrodzenia otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych - uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Wypłata tzw. tantiem z zysku netto władzom spółki, jest bezpośrednio związana z ich udziałem w radzie nadzorczej, a nie z posiadanymi akcjami (udziałami) spółki - dlatego też jest klasyfikowana jako wynagrodzenie, o którym mowa w art. 13 pkt 7 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.).

W związku z powyższym zaliczki na podatek dochodowy od przedmiotowych wypłat należy pobrać w wysokości i na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 powołanej ustawy (20%), bez odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Po zakończeniu roku podatkowego dochód ten podlega kumulacji w celu łącznego opodatkowania wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r.

Natomiast te dochody podatników, których podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów wniesionych do kapitału osób prawnych i których źródłem sfinansowania jest zysk netto tych osób - stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym według zasad określonych dla opodatkowania dywidend i innych przychodów w zyskach osób prawnych (tj. zryczałtowanym podatkiem w wysokości 20%).

W konsekwencji powyższego, pod pojęciem "inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych" należy rozumieć przychody: zarówno z tytułu przeznaczenia części zysku netto osoby prawnej na podwyższenie kapitału akcyjnego lub zakładowego (a w spółdzielniach funduszu udziałowego), jak i z tytułu oprocentowania udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach, a także z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki (spółdzielni) oraz inne przychody sfinansowane z zysku netto osoby prawnej, które mają swoje źródło w samym fakcie bycia przez podatnika właścicielem udziałów (akcji) w tej osobie prawnej.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...