• Postanowienie o zakresie ...
  09.05.2025

US.PDa-406/17/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 189 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób Sąd powinien naliczać i odprowadzać podatek dochodowy od biegłych sądowych, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej (niewystawiających faktury VAT)?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 13 pkt 6, art. 41 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek płatnika - Sądu Rejonowego - z dnia 9.06.2005 r., uzupełniony pismem z dnia 21.06.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 27.05.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek płatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek ten płatnik rozszerzył pismem z dnia 9.06.2005 r. (znak: F:311/17/2005) zawierającym dodatkowe pytanie: w jaki sposób Sąd powinien naliczać i odprowadzać podatek dochodowy od biegłych sądowych, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej (niewystawiających faktury VAT). Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Sąd Rejonowy dokonuje wypłaty należności biegłym sądowym za wykonane czynności w oparciu o zawierane umowy zlecenia. Po otrzymaniu rachunku niezawierającego stawki podatku VAT, Sąd nalicza i odprowadza podatek dochodowy od kwoty brutto w wysokości 19 %, uwzględniając koszty uzyskania przychodu. Po zakończeniu roku Sąd wystawia dla biegłego PIT-8B.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe:

Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Stosownie do przepisów art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9.

W świetle powyższego należności wypłacane biegłym sądowym za zlecone im czynności należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwencją takiej klasyfikacji przychodów jest spoczywający na Sądach dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej regulacji osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 (...). Na wynikające z cyt. przepisów obowiązku Sądu nie ma wpływu oświadczenie biegłego sądowego o prowadzeniu bądź nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, w stosunku do osób wykonujących czynności biegłego sądowego na zlecenie Sądu w oparciu o zawartą umowę zlecenie, Sąd ma obowiązek pomniejszyć przychód brutto o składki na ubezpieczenie społeczne potrącone przez płatnika oraz o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9, a następnie naliczyć 19 % zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak wyliczona zaliczka podlega pomniejszeniu o składkę zdrowotną określoną w art. 41 ust. 1a.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja była by niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...