• Postanowienie o zakresie ...
  19.11.2024

OG/005/125a/PDII/38a/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 189 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy biegła z listy Sądu Okręgowego w zakresie badania pisma ręcznego i dokumentów jest kwalifikowana przez Urząd Skarbowy jako biegły czy rzeczoznawca?

Z wniosku wynika, że podatniczka jest biegłą Sądu Okręgowego w zakresie badania pisma ręcznego i dokumentów, jest etatowym pracownikiem państwowej uczelni wyższej, nie prowadzi działalności gospodarczej, czynności biegłej wykonuje od 2002 roku na mocy postanowień wydawanych przez organy państwowe, przychody z tytułu wykonywania czynności biegłych rozliczyła za dany rok wraz z pozostałymi przychodami, zeznanie podatkowe za 2004 rok zostało złożone i podatek należny został odprowadzony w obowiązującym terminie.

Czy biegła z listy Sądu Okręgowego w zakresie badania pisma ręcznego i dokumentów jest kwalifikowana przez Urząd Skarbowy jako biegły czy rzeczoznawca?

Stanowisko strony: podatniczka uważa, że jest "biegłym".

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) nie zawierają definicji "biegłego sądowego" czy "rzeczoznawcy". W związku z powyższym należy wziąć pod uwagę definicje ogólnie stosowne w języku polskim.

Zgodnie z definicją zawartą w Popularnej Encyklopedii Powszechnej tom. 2"b"/20T, pod redakcją Ludwika Czopek - Oficyna Wydawnicza Kraków 1994 r.: Biegły sądowy (ekspert sądowy) to osoba przywołana przez prokuratora i sądy do wydawania opinii, jeżeli "stwierdzenie okoliczności mających istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy wymaga wiadomości specjalnych" (art. 176 k.p.k) formalnie, zgodnie z k.p.k do pełnienia czynności biegłego sądowego może być powołany nie tylko biegły sądowy ale "każda osoba o której wiadomo, że ma odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie" (art. 178 k.p.k. ).

Natomiast rzeczoznawca (według Słownika Języka Polskiego PWN - tom III- Warszawa 1989 r.) to specjalista powołany do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych; biegły, ekspert: Rzeczoznawca sądowy. Doświadczony rzeczoznawca.

Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego i przedłożonego pisma Prezesa Sądu Okręgowego z dnia 29.03.2002 r. wynika, iż została Pani na okres 5 lat - do 31.12.2006 r. ustanowiona biegłym sądowym na obszarze właściwości Sądu Okręgowego, przychody uzyskane z tego tytułu będą stanowiły przychody biegłego w postępowaniu sądowym.

W związku z powyższym stanowisko Pani jest prawidłowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...