• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  08.07.2024

PO 5/3-804-0583/94

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 11 kwietnia 1994

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 234 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się również świadczenia pieniężne ponoszone przez zakład pracy za pracownika. Do takich świadczeń należy m.in. opłacanie kosztów szkolenia pracowników. Szkolenia pracowników opłacane przez zakład pracy dzielą się na ogół na dwa rodzaje:

-

szkolenie podnoszące posiadane kwalifikacje zawodowe,

-

szkolenie podnoszące poziom wiedzy ogólnej.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, zawartym w piśmie Nr PO 5/6-804-02457/93, skierowanym 3.12.1993 r. do wszystkich izb skarbowych, jeżeli szkolenia pierwszego rodzaju są niezbędne dla wykonywania obowiązków zawodowych pracownika, koszty ponoszone za to szkolenie przez zakład pracy nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu. Natomiast koszty ponoszone przez zakład pracy związane ze szkoleniami drugiego rodzaju, tj. podnoszącymi ogólny poziom wiedzy i wykształcenia pracownika np. w formie kontynuacji studiów wyższych, studiów podyplomowych, stanowią przychód pracownika w rozumieniu powołanego wyżej art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zakończeniu pragnę uprzejmie poinformować, że mając na uwadze: z jednej strony fakt, iż obecne zmiany w gospodarce powodujące konieczność skutecznego i efektywnego działania wymagają m.in. wszechstronnie wykształconych kadr, co jest ściśle związane z uczestnictwem w programach szkoleniowych ukierunkowanych na podnoszenie i doskonalenie kwalifikacji pracowników, z drugiej strony występujące w praktyce trudności jednoznacznego określenia, które szkolenia są niezbędne do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a które podnoszą jedynie poziom wiedzy ogólnej - zamierzam w drodze rozporządzenia - zwolnić od podatku dochodowego zarówno wartość świadczeń pieniężnych ponoszonych przez zakłady pracy za pracowników na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe jak i wykształcenie ogólne. Zwolnienie to będzie dotyczyło przychodów osiągniętych od 1.1.1994 r.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...