PO 5/1-1170/0180/95
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 25 lutego 1995
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń częściowo odpłatnych.
Z kolei stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 pkt 1 i ust. 3a ww. ustawy kwotę przychodu podatnika stanowi różnica pomiędzy wartością tych świadczeń ustaloną według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy a odpłatnością ponoszoną przez podatnika - jeżeli przedmiotem częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy.
Jednakże nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnica między opłatą wniesioną przez pracownika za korzystanie z zakładowego ośrodka wczasowego pracodawcy (finansowanego ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) a wyższą ceną skierowania do tego ośrodka sprzedanego dla osób nie będących pracownikami zakładu w przypadku gdy:
-
zakład pracy zgodnie z obowiązującym statutem nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług związanych z wypoczynkiem,
-
odpłatność pracownika została skalkulowana co najmniej na poziomie kosztów,
-
zakład pracy nie dokonał dopłaty do ceny jaka została ustalona dla pracowników zakładu.
