• Postanowienie o zakresie ...
  15.05.2025

1435/FO3/415-25/05/MG

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 marca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 180 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W 1994 roku jako funkcjonariusz policji, na podstawie zarządzenia Nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 marca 1993 roku , po złożeniu weksla gwarancyjnego poręczonego przez dwóch żyrantów, podatnik otrzymał od pracodawcy pomoc finansową na budownictwo mieszkaniowe. Otrzymana pomoc została przez pracodawcę doliczona do dochodu podatnika w 2004 roku. Zdaniem podatnika, pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe została wypłacona w 1994 roku, a zatem wówczas stanowiła ona dochód i nie powinna być doliczona do dochodu w 2004 roku z uwagi na przedawnienie zobowiązania podatkowego.

W stanie prawnym obowiązującym w latach 1992 - 1997, pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe, udzielona funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej na podstawie zarządzenia Nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 marca 1993 roku w sprawie określenia wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji, UOP, SG i PSP oraz zasad jej przyznawania i zwracania (Dz.Urz.MSWiA Nr 3, poz. 40, z późn. zm.) - co do zasady - miał charakter zwrotny. Bezzwrotny charakter świadczenie miało jedynie w odniesieniu do otrzymujących je funkcjonariuszy, których okres służby stałej wynosi co najmniej 10 lat, a także emerytów i rencistów.

Zarządzenie przewidywało konieczność zwrotu omawianego świadczenia w przypadku funkcjonariuszy, których służba trwa krócej niż 10 lat, a w razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem tego okresu, udzieleona pomoc finansowa podlegała zwrotowi z zastosowaniem umorzenia w wysokości 1/10 kwoty tej pomocy za każdy pełny rok służby stałej. Warunkiem otrzymania pomocy było złożenie przez funkcjonariusza zabezpieczenia w postaci weksla gwarancyjnego, poręczonego przez dwóch żyrantów.

W przypadku umorzenia pomocy finansowej (wywiązania się funkcjonariusza z warunków określonych w zarządzeniu) weksel podlegał zwrotowi.

Reasumując, świadczenie było bezzwrotne w przypadku emerytów i rencistów lub po upływie 10 lat stałej służby funkcjonariusza. Dlatego też przychód, w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) powstawał odpowiednio:- w przypadku emerytów i rencistów - w momencie otrzymania pomocy finansowej;- w przypadku funkcjonariuszy - z dniem przekroczenia 10 lat służby stałej lub- w przypadku funkcjonariuszy zwolnionych ze służby stałej przed upływem 10 lat - w momencie zastosowania umorzenia (1/10 kwoty pomocy za każdy rok służby stałej).

Płatnik doliczył uzyskaną przez podatnika w 1994 roku pomoc finansową na budownictwo mieszkaniowe do przychodów uzyskanych przez podatnika z dniem 10 lat służby stałej, tj. za rok 2004, a zatem zgodnie z powołanymi wyżej przepisami.

Stan prawny w tym zakresie uległ zmianie w wyniku wydanie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zarządzenia z dnia 30 września 1997 roku w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez policjantów (M.P. Nr 76, poz. 709), które weszło w życie 30 października 1997 roku.

Zarządzenie to nie ma jednak zastosowania do uzyskanej przez podatnika w 1994 roku pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe, bowiem zarządzenie to nie ma mocy wstecznej i odnosi się do pomocy udzielonej w dacie jego obowiązywania.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...