PDF I /415-13/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 czerwca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Jeżeli dochody z dywidend uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 %, to czy taki sam sposób opodatkowania dywidend ma zastosowanie do dywidend uzyskanych poza terytorium RP - w Ukrainie, a czy po uwzględnieniu przepisu art. 10 Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podatek nie powinien przekroczyć 15 % dywidendy brutto?
Strona wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w 2004 r. wypłacono podatnikowi dywidendę z zysku z tytułu posiadania udziałów w spółce będącej osobą prawną z siedzibą w Ukrainie. Spółka jako płatnik pobrała od wypłaconej dywidendy podatek dochodowy w wysokości 13 %, na podstawie obowiązujących w tym zakresie w Ukrainie przepisów podatkowych.
Zgodnie z przepisem art. 4 Konwencji zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, miejscem zamieszkania podatnika jest Polska. Przepis art. 10 ust. 2 Konwencji określa, iż podatek od dywidendy nie może przekraczać 15 % dywidendy brutto, natomiast art. 24 ust. 2 wśród dochodów uzyskanych w Ukrainie i podlegających opodatkowaniu w Polsce wymienia dochody określone w art. 10 Konwencji, czyli dywidendy.
W ocenie podatnika, jeżeli dochody z dywidend uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 %, to taki sam sposób opodatkowania dywidend ma zastosowanie do dywidend uzyskanych poza terytorium RP, a po uwzględnieniu cyt. wyżej przepisu art. 10 Konwencji, podatek nie powinien przekroczyć 15 % dywidendy brutto.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:
Art. 3 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt. 4, art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Art. 24 ust. 2 lit. b Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku podatnikowi wypłacono dywidendę z zysku z tytułu posiadania udziałów w spółce będącej osobą prawną z siedzibą w Ukrainie, od której pobrano podatek dochodowy w wysokości 13 %, na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych w Ukrainie.
Zgodnie z art. 24 ust. 2 lit. b Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r., jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami Konwencji może być opodatkowany w Ukrainie, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Ukrainie.
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Organ podatkowy wyjaśnia, że dochody uzyskiwane przez osobę będącą polskim rezydentem ze źródeł przychodów położonych za granicą podlegają opodatkowaniu w Polsce w ramach całego dochodu uzyskiwanego na terytorium RP według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tym, że podatek zapłacony za granicą podlega zaliczeniu na poczet podatku dochodowego płaconego w Polsce.
Według przepisu art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Stosownie do art. 11 ust. 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli zaproponowany przez bank kurs był kursem stosowanym przez ten bank przy kupnie walut, to należy go przyjąć do określenia wysokości przychodu. Natomiast jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa powyżej, to w myśl art. 11 ust. 4 cytowanej ustawy stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Przedstawiając powyższe, przychód uzyskany w Ukrainie z tytułu dywidendy, należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Od podatku obliczonego od łącznej kwoty dochodów podatnik ma prawo odliczyć podatek zapłacony w Ukrainie.
Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że art. 30a pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Interpretacja, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczy oceny przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa).
Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, zgodnie z art. 236 § 2 cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa.