• Interpretacja indywidualn...
  05.10.2024

IPPB2/415-41/07-2/AZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 180 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2007 r. (data wpływu 26.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu uzyskanego z tytułu polis bezimiennych - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu uzyskanego z tytułu polis bezimiennych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 12.03.2007r. zawarła umowę „Ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów niepublicznej spółki kapitałowej” na warunkach określonych w Polisie ubezpieczeniowej oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Zakres ubezpieczenia obejmuje: szkody, koszty obrony, koszty postępowania przygotowawczego , grzywny i kary cywilnoprawne oraz koszty odzyskania dobrego imienia, wynikające z roszczeń podnoszonych w okresie ubezpieczenia oraz w okresie dodatkowym (36 miesięcy od daty wygaśnięcia Polisy) przeciwko osobom ubezpieczonym z tytułu ich nieprawidłowych działań (naruszeń obowiązków, niedbalstwa, błędów, nieprawidłowych, mylących lub zniesławiających oświadczeń, zaniechań, naruszeń praw pracowniczych lub innego rodzaju działań będących podstawą roszczeń.

Zakresem ubezpieczenia (jako osoby Ubezpieczone) objęte są następujące osoby:

* członkowie organów Spółki ( osoby będące obecnie, w przeszłości i w przyszłości członkiem zarządu, rady nadzorczej lub prokurentem Spółki);

* założyciele Spółki ( osoby działające w imieniu Spółki w celu jej założenia, jak również osoby które miały zostać członkiem organów lub pracownikiem Spółki, jeżeli jej powstanie było obciążone wadą prawną);

* pracownicy Spółki – jeżeli zostaną współpozwani wraz z członkiem organu lub założycielem Spółki oraz z tytułu roszczeń mogących odnosić się do nieprawidłowych działań pracowników pełniących funkcje zarządcze lub nadzorcze;

* współmałżonkowie, prawnie uznani konkubenci, spadkobiercy, przedstawiciele prawni osób ubezpieczonych, tj. członków organów Spółki, założycieli Spółki oraz pracowników Spółki, jeżeli w związku z tymi więzami z osobą ubezpieczoną dotyczy ich roszczenie.

Uprawnionymi do otrzymania wszelkich świadczeń z tytułu przedmiotowego ubezpieczenia są co do zasady wskazane powyżej osoby Ubezpieczone, jednak w przypadku pokrycia przez Spółkę odszkodowań z tytułu roszczeń objętych Polisą, Ubezpieczyciel zwróci Spółce poniesione na ten cel wydatki, zaś Ubezpieczony utraci prawo do uzyskania świadczenia od Ubezpieczyciela.

Zobowiązanie do zapłaty składki ubezpieczeniowej ciąży na Ubezpieczającym, tj. Spółce.

Składka ustalona została w wysokości kwotowej, należnej za cały okres ubezpieczenia . Wysokość składki uzależniona jest od wysokości łącznej sumy ubezpieczenia (dla wszystkich zdarzeń dotyczących wszystkich osób Ubezpieczonych) oraz zakresu przyjętych przez Ubezpieczyciela ryzyk ubezpieczeniowych. Zmiana składu osobowego organów Spółki, stanu zatrudnienia pracowników oraz w zakresie liczby innych osób objętych ubezpieczeniem (współmałżonkowie, konkubenci itp.), jak również zmiana liczebności grupy osób ubezpieczonych nie stanowi podstawy do zamiany wysokości składki w trakcie trwania okresu ubezpieczenia.

W zależności od pełnionej przez osobę Ubezpieczoną funkcji (członek zarządu, członek rady nadzorczej, prokurent, pracownik, założyciel, współmałżonek itp.) różny jest zakres ryzyk ubezpieczeniowych objętych umową ubezpieczenia np. członkowie zarządu mogą odpowiadać w szczególnym trybie za szkodę wyrządzoną Spółce, tylko członkowie zarządu mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe Spółki (art. 116 Ordynacji podatkowej); z kolei pracownik Spółki lub współmałżonek Ubezpieczonego objęty jest ubezpieczeniem tylko warunkowo, tzn. w przypadku objęcia go zakresem roszczenia zgłoszonego przeciwko Ubezpieczonemu pełniącemu wskazaną wyżej funkcję. Również dodatkowy okres ubezpieczenia (3 lata od dnia wygaśnięcia polisy) dotyczy tylko niektórych Ubezpieczonych, będących członkami organów Spółki).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w powyższym stanie faktycznym osoby ubezpieczone uzyskują przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, od którego Spółka działając jako płatnik zobowiązana jest naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wypełnić związane z tym przychodem (dochodem) obowiązki informacyjne...

2. A jeżeli tak, to w jaki sposób określić należny przychód poszczególnych osób podlegających ubezpieczeniu, z uwzględnieniem możliwych zmian osobowych w grupie Ubezpieczonych oraz zmian liczebności tej grupy...

Zdaniem wnioskodawcy:

W stanie faktycznym przedstawionym w niniejszym wniosku nie ma podstaw do rozpoznania po stronie osób Ubezpieczonych na podstawie finansowanej przez Spółkę Polisy ubezpieczeniowej przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez względu na rodzaj więzów prawnych wiążących ich ze spółką (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, art. 12 ust.1, powołanie do pełnienia funkcji art. 13 ust.1 pkt 7, inne art. 20 ust.1, w związku z art. 11 ust.1 i nast. updof).

Przede wszystkim wskazać należy, że przychód określany na podstawie powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym odpowiadać powinien wartości świadczenia rzeczywiście otrzymanego przez określonego podatnika - art. 11 ust.1 i ust. 2a oraz art. 12 ust.1 i nast.

Przychód w rozumieniu podatkowym jest bowiem wartością zindywidualizowaną w odniesieniu do konkretnej osoby będącej podatnikiem podatku dochodowego.

W przedstawionym stanie faktycznym, krąg osób ubezpieczonych jest bez wątpienia otwarty – podlegać może zmianom osobowym oraz ilościowym w trakcie trwania ubezpieczenia, bez wpływu na wysokość składki finansowanej przez Spółkę. Ubezpieczyciel nie uzyskuje imiennego wykazu osób ubezpieczonych, zaś fakt objęcia czy tez wyłączenia konkretnej osoby z ubezpieczenia pozostaje bez wpływu na wysokość należnej składki. Różny jest też zakres ryzyk objętych ubezpieczeniem, w zależności od funkcji, której wykonywaniem związane jest roszczenie aktualizujące obowiązek wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego. W przypadku pracowników oraz członków rodzin osób ubezpieczonych nabycie statusu osoby ubezpieczonej na postawie Polisy uzależnione jest od działania osoby trzeciej, która występuje z roszczeniem objętym ochroną ubezpieczeniową.

W istocie zatem indywidualizacja Ubezpieczonych następuje każdorazowo dopiero w przypadku skierowania przeciwko nim roszczenia objętego ochroną ubezpieczeniową i polega na uznaniu przez Ubezpieczyciela zasadności zgłoszonego zdarzenia rodzącego obowiązek wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego. Do tego czasu krąg osób ubezpieczonych pozostaje otwarty i anonimowy – określany jest jedynie poprzez wskazanie funkcji korporacyjnej, względnie istnienie określonych więzów prawnych, które mogą stanowić podstawę do kierowania przez osoby trzecie roszczeń objętych ochroną Ubezpieczyciela, ale które do chwili konkretyzacji takiego roszczenia spełniać może nieskończenie szeroka i nie dająca się z góry określić liczba osób.

Mając na uwadze, że w dniu zapłaty przez Spółkę składki ubezpieczeniowej nie istnieje możliwość ustalenia w jakiej części dotyczy ona świadczeń przypadających na poszczególne osoby ubezpieczone bowiem po pierwsze nie jest znana ostateczna liczba takich osób, po drugie zaś nie można określić wartości przypadającego na poszczególne osoby świadczenia, nie ma podstaw do określenia po stronie jakiejkolwiek osoby fizycznej przychodu z tytułu świadczenia polegającego na finansowaniu przez Spółkę kosztów Polisy, bez względu na rodzaj więzów łączących te osobę ze Spółką (stosunek pracy, powołanie do pełnienia funkcji, inne).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...