PO 5/1-01312/95
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 28 lipca 1995
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami w sprawie zasad ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot oprocentowania wkładów członkowskich w spółdzielniach Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:
Do czasu wejścia w życie postanowień z 7.7.1994 r. o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 419) - kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych wniesionych przez członków spółdzielni nie mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów spółdzielni jako osoby prawnej, dlatego też podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) w formie 20% ryczałtu - jako przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej.
Z dniem 26.9.1994 r. weszły w życie zmiany Prawa spółdzielczego wprowadzone art. 1 ww. ustawy z 7.7.1994 r.
W wyniku powyższych zmian - art. 82 Prawa Spółdzielczego otrzymał brzmienie, iż: "oprocentowanie wkładów pieniężnych stanowi koszt uzyskania przychodów".
W konsekwencji, źródłem finansowania oprocentowania wkładów członkowskich, nie jest już zysk spółdzielni. Nie można zatem oprocentowania wkładów pieniężnych kwalifikować do przychodów z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej.
Nie można również zakwalifikować oprocentowania wkładów pieniężnych wniesionych przez członków spółdzielni - do odsetek od pożyczek, bądź do innych przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W wyniku powyższych zmian - kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W związku z powyższym, kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych wypłacone członkom spółdzielni po 25.9.1994 r. podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, wg skali progresywnej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zobowiązują spółdzielni - jako płatników - do poboru zaliczek od oprocentowania wkładów pieniężnych wniesionych przez ich członków. Tak więc nie ma podstaw, ażeby od kwoty oprocentowania wkładów członków spółdzielni były pobierane zaliczki w ciągu roku podatkowego. Natomiast kwoty te winni uwzględnić członkowie spółdzielni w swych zeznaniach o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym.
