• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  17.06.2024

PO 5/1-8771/01846/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 22 września 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W odpowiedzi na pismo z 11.9.1995 r., znak PZL-051-29/95, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

W wyniku wprowadzonej ustawą z 7.7.1994 r. o zmianie ustawy Prawo spółdzielcze oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 419) zmiany art. 82 Prawa spółdzielczego - kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.).

W konsekwencji powyższego, od 26.9.1994 r. (tj. od daty wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy Prawo spółdzielcze oraz o zmianie niektórych innych ustaw) kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, według skali progresywnej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 11 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z powyższym - kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni zarówno wypłacone, jak i przeznaczone na powiększenie wkładów - podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach. Do przedmiotowych przychodów nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zobowiązują spółdzielni - jako płatników - do poboru zaliczek od oprocentowania wkładów pieniężnych wniesionych przez ich członków. Tak więc nie ma podstaw, ażeby od kwoty oprocentowania wkładów członków spółdzielni były pobierane zaliczki w ciągu roku podatkowego. Natomiast kwoty te winni uwzględnić członkowie spółdzielni w swych zeznaniach o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym.

Ministerstwo Finansów nie widzi przeszkód do dokonania przez spółdzielnię rocznego obliczenia podatku na podstawie art. 37 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli oprócz przychodów, od których spółdzielnia jest zobowiązana do poboru zaliczek, zgodnie z art. 31 powołanej ustawy (bądź zgodnie z art. 33 w przypadku spółdzielni produkcji rolnej), członek spółdzielni osiąga również przychody z oprocentowania wkładów pieniężnych wniesionych do tej spółdzielni i złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wzór PIT-12), upoważniające spółdzielnię do dokonania rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika przez cały rok.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...