• Postanowienie o zakresie ...
  03.10.2024

PD/415-12/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 1 czerwca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób zakwalifikować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów sprzedaż gruntu?

W dniu 25.04.2006 r. (uzupełnienie 16.05.2006r) wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatnika Pana G., Wspólnika Spółki Cywilnej "A-P" s.c. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta : w jaki sposób zakwalifikować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów sprzedaż gruntu?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że spółka cywilna "A-P" zakupiła w dniu 5 grudnia 2000 roku działkę budowlaną w celu wybudowania na niej hali produkcyjnej. Działka została zakupiona przez spółkę cywilną, której Podatnik jest udziałowcem. Zakup ten został wpisany do środków trwałych. Z uwagi na spadek obrotów Spółka postanowiła zbyć powyższy grunt. Zakupu dokona jeden ze wspólników spółki cywilnej. Potwierdzeniem transakcji będzie sporządzony akt notarialny a spółka wystawi fakturę i wycofa grunt z ewidencji środków trwałych.

Według wnioskodawcy przychód ze sprzedaży będzie stanowił dla Spółki pozostały przychód, a kosztem uzyskania będzie cena zakupu gruntu ( z dnia 5 grudnia 2000roku).

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia jak w sentencji. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.). odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jest źródłem przychodów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) i c) - przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższego przepisu nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy).

W myśl znowelizowanego od dnia 1 stycznia 2004r. przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:a) środkami trwałymi,b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500zł,c) wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji środka trwałego. Jednakże art. 22a tej ustawy stanowi, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, między innymi budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r Nr 14 poz.176 ze zm.) grunty nie podlegają amortyzacji, wydatek na nabycie gruntu nie może być kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art.23 ust.1 w/cyt. ustawy, jednak stanowi on koszt podatkowy przy rozliczaniu dochodu z jego sprzedaży.

Reasumując, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega w przedstawionym stanie faktycznym opodatkowaniu według skali podatkowej zawartej w art. 27 ust. 1 w/w ustawy.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...