• Postanowienie o zakresie ...
  13.05.2025

PD-415/INT/34/BL/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 czerwca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Przeznaczenie przychodu uzyskanego w roku podatkowym 2006 w ramach odpłatnego zbycia nieruchomości na zakup gruntu stanowiącego w dacie nabycia pastwiska z prawem do zabudowy a opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - art. 19 , art. 28 w związku z art. 21 ust.1 pkt. 32 lit."A" ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.).

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8,poz.60 z 2005r. ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje stanowisko zawarte we wniosku z dnia 24.05.2006r. (wpływ do tutejszego organu dnia 25.05.2006r.) w sprawie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości w roku 2006 zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku jego wydatkowania na zakup działki stanowiącej pastwisko z przeznaczeniem pod budowę budynku mieszkalnego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8,poz.60 z 2005r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika ,płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4.

Pismem z dnia 24.05.2006r.(data wpływu do tutejszego organu 25.05.2006r.) zwrócił się Pan do Naczelnika tutejszego organu podatkowego z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego sprawy wynika, że w roku 2005 dokonał Pan odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego za kwotę 50.000 zł, którego był Pan wyłącznym właścicielem krócej niż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkania.

W terminie ustawowym złożył Pan oświadczenie, w którym zobowiązał się do wydatkowania przychodu w całości na cele ustawowe, warunkujące zwolnienie przychodu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z treści przedmiotowego wniosku zamierza Pan nabyć od osoby będącej rolnikiem działkę o powierzchni 0,11 ha stanowiącą zgodnie z wpisem do ewidencji gruntów pastwisko III klasy z zamiarem budowy budynku mieszkalnego.

Dla przedmiotowej działki zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy, z której wynikać będzie możliwość przeznaczenia działki pod zabudowę budynkiem mieszkalnym.

Zdaniem Pana wydatkowanie uzyskanego przychodu w wyniku odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na nabycie działki z przeznaczeniem pod budowę budynku mieszkalnego oraz posiadanie decyzji o warunkach zabudowy będzie skutkowało zwolnieniem z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy - o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14,poz.176 z 2000r. ze zm.).

Rozpatrując niniejszą sprawę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza co następuje.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy z dnia 26.07.1991r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.innymi odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

W myśl przepisu art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit."a" lub lit."e".

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit."a" ustawy z dnia 26.07.1991r.- o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14,poz. 176 z 2000r. ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt a-c w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem ,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- na rozbudowę, nadbudowę przebudowę lub adaptację -na cele mieszkalne- własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy - o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidujący zwolnienie z 10 % podatku z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w okresie krótszym niż pięć lat ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy środki finansowe zostały wydatkowane na zaspokojenie celów mieszkaniowych sprzedającego w terminie ustawowym dwu lat, licząc od daty dokonania odpłatnego zbycia.

W omawianym przypadku, aby mówić o zwolnieniu przychodu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nabywany przez Pana grunt winien być przeznaczony na realizację budowy budynku mieszkalnego . Decydujące znaczenie w sprawie uznania wydatku za spełniający cel ustawowy określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a w/w ustawy będą posiadały postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w stosunku do zakupionego gruntu, świadczące o faktycznej możliwości realizacji wskazanej ustawą inwestycji.

Aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania określonego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a ustawy - o podatku dochodowym od osób fizycznych należy podjąć budowę budynku mieszkalnego, przy czym na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia faktu przeznaczenia środków uzyskanych w wyniku odpłatnego zbycia na cele mieszkaniowe określone w powołanym wyżej przepisie.

O budowie nie przesądza zakup działki z przeznaczeniem pod budowę. Warunkiem rozpoczęcia procesu budowy jest uzyskanie wymaganego przepisami prawa budowlanego pozwolenia na budowę.

Powyższe oznacza, że powinien Pan zabezpieczyć odpowiednie dowody, które będą stanowiły potwierdzenie faktu poniesienia wydatków na budowę budynku mieszkalnego, z którymi przepis art.21 ust.1 pkt 32 lit.a -ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych łączy zwolnienie przychodu w części wydatkowanej w terminie nieprzekraczalnym dwu lat, z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zatem ubiegając się o rozliczenie uzyskanego przychodu winien Pan okazać akt nabycia gruntu, pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego oraz/lub udokumentowanie poniesionych wydatków na realizację celu mieszkaniowego w postaci budynku mieszkalnego.

Decyzja o warunkach zabudowy gruntu, na którą powołuje się Pan we wniosku, wskazuje jedynie na możliwość realizacji na zakupionym gruncie budowy budynku mieszkalnego lecz nie przesądza o podjęciu przez Pana takiej inwestycji, co stanowi warunek dla uzyskania zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wskazany przez Pana w zapytaniu wydatek poniesiony na zakup gruntu posiadającego charakter pastwiska z prawem do zabudowy, z uwagi na brak wyraźnego zapisu ustawowego nie uzasadnia zwolnienia z opodatkowania .

Jednocześnie informujemy, iż w przypadku braku spełnienia warunków ustawowych, w przysługującym terminie 2 lat od daty odpłatnego zbycia, zobowiązanie podatkowe zgodnie z przepisem art.28 ust.3 ustawy z dnia 26.07.1991r.- o podatku dochodowym od osób fizycznych stanie się wymagalne wraz z odsetkami za zwłokę naliczanymi:

1. od terminu płatności (14 dni) do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek pobieranych od zaległości podatkowych,

2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty

- w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych .

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy -Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Ewentualna zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów podatkowych może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 14 b § 1 ustawy- Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art.14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a § 4 powołanej ustawy, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

W myśl przepisu art. 14 b § 2 powołanej wyżej ustawy interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy -Ordynacja podatkowa od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia - art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy -Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...