IBPBII/2/415-1112/09/Mma
Interpretacja indywidualna
z dnia 3 lutego 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura 17 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 17 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 03 marca 2000r. wnioskodawczyni nabyła lokal poprzez wygranie przetargu ogłoszonego przez Spółdzielnie Mieszkaniową. Spółdzielnia ogłosiła przetarg na zakup lokalu o pow. 27m#178;, znajdującego się na XI piętrze wieżowca.
Lokal został zakupiony za gotówkę i od początku był lokalem własnościowym. W dniu 23 marca 2000r. spółdzielnia wydała przydział spółdzielczego prawa do lokalu. Wówczas tak ustawodawca nazywał własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Nie było to mieszkanie lokatorskie (lokal lokatorski). Słowo „lokatorski” w rozumieniu ówczesnych przepisów dotyczyło tylko i wyłącznie mieszkań. Lokal przez cały czas pełnił funkcję mieszkania, ponieważ bezpośrednio po zakupie na koszt wnioskodawczyni został wyremontowany i przystosowany do zamieszkania. Od początku zamieszkania w lokalu, w Urzędzie Miasta i Spółdzielni Mieszkaniowej wnioskodawczyni rozpoczęła starania o przekwalifikowanie ww. lokalu, zgodnie z przeznaczeniem. W dniu 05 czerwca 2000r. wnioskodawczyni zwróciła się z pismem do Spółdzielni Mieszkaniowej w tej sprawie. Urząd Miasta wymagał szeregu dokumentów z dziedziny budowlanej, architektonicznej, elektrycznej, sanitarnej itp.
Wnioskodawczyni zaznacza, że dzięki jej wytrwałości zgromadziła wymaganą dokumentację. W dniu 01 marca 2009r. Spółdzielnia Mieszkaniowa przyjęła, że jest to lokal mieszkalny. W związku ze zmianą sytuacji osobistej wnioskodawczyni w dniu 02 listopada lokal mieszkalny został sprzedany poprzez sporządzenie aktu notarialnego.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy po sprzedaży lokalu mieszkalnego nabycie liczy się od daty przydziału lokalu, tj. od 23 marca 2000r. czy od daty 01 marca 2009r....
Zdaniem wnioskodawczyni nabycie lokalu należy liczyć od daty przydziału, tj. od 23 marca 2000r. Od tej daty wnioskodawczyni posiada własnościowe prawo do lokalu.
W dniu 01 stycznia 2009r. spółdzielnia przyjęła do wiadomości fakt, że lokal ten jest lokalem mieszkalnym.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Z powyższego wynika zatem, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment jej nabycia.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r.
Wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 03 marca 2000r. wygrała przetarg ogłoszony przez Spółdzielnię Mieszkaniową, którego przedmiotem było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Lokal przez cały czas pełnił funkcję mieszkalną. Wnioskodawczyni w 2000r. rozpoczęła starania o przekwalifikowanie lokalu, które nastąpiło w dniu 01 marca 2009r. Spółdzielnia Mieszkaniowa, od której wnioskodawczyni nabyła lokal użytkowy, po spełnieniu określonych warunków uznała, że lokal ten jest lokalem mieszkalnym. Nastąpiło więc przekształcenie lokalu użytkowego na lokal mieszkalny, tj. dokonano zmiany jego charakteru. Należy zauważyć, że zmiany przeznaczenia lokalu nie można utożsamiać z nabyciem, którego dokonano w 2000r. W dniu 02 listopada 2009r. wnioskodawczyni sprzedała przedmiotowe mieszkanie.
Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r.
W myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Jednakże przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych w nim określonych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i praw nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z tej sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Wnioskodawczyni dokonała nabycia lokalu w marcu 2000r., a sprzedaż nastąpiła dnia 02 listopada 2009r., a więc po upływie pięciu lat, licząc od końca roku w którym nastąpiło nabycie. Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu nie będzie stanowił źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
