• Interpretacja indywidualn...
  08.07.2025

ILPB2/415-224/10-3/WS

Interpretacja indywidualna
z dnia 7 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2010 r. (data wpływu 11 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 18 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie darowizny uprawnień wynikających ze współwłasności ustawowej małżeńskiej w stosunku do lokalu mieszkalnego – jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 11 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie darowizny uprawnień wynikających ze współwłasności ustawowej małżeńskiej w stosunku do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wspólnie z żoną jest współwłaścicielem lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie wieczystego użytkowania gruntu na prawach współwłasności ustawowej małżeńskiej. Lokal został zakupiony od dewelopera w grudniu 2005 r. na podstawie umowy sprzedaży. Lokal został zakupiony na cele prywatne, osobiste Zainteresowanego i Jego rodziny i tak jest wykorzystywany. Wnioskodawca zamierza zawrzeć z żoną umowę darowizny w formie aktu notarialnego na mocy której, dokona darowizny na rzecz żony uprawnień wynikających ze współwłasności ustawowej małżeńskiej w stosunku do wskazanego lokalu mieszkalnego. Na mocy tej umowy prawo własności lokalu i przynależnych do niego praw przysługiwać będzie żonie. Zainteresowany posiada przychody z umowy o pracę i najmu lokalu mieszkalnego. Przychody z najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane są ryczałtem od najmu na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jest to najem okazjonalny. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nigdy nie był czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów usług. Przy nabyciu ww. lokalu Zainteresowanemu, ani Jego żonie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy umowa darowizny uprawnień wynikających ze współwłasności ustawowej małżeńskiej w stosunku do powyższego lokalu mieszkalnego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższa umowa nie będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, bowiem u darczyńcy nie wystąpi źródło przychodu i nie ma znaczenia fakt, że nie upłynęło 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu. Przychód osiągnie obdarowany (żona), ale zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponieważ będzie to darowizna pomiędzy małżonkami, to na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. u. z 2009 r. Nr 93 poz. 768) darowizna ta podlegać będzie zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, bez potrzeby zgłaszania nabycia - darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza przekazać w formie darowizny swojej żonie uprawnienia wynikające ze współwłasności ustawowej małżeńskiej w stosunku do lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na to, że przekazanie to będzie miało charakter nieodpłatny (darowizna) nie będzie ono stanowiło źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym, nie będzie ono opodatkowane tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem niniejsza interpretacja skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i nie dotyczy konsekwencji podatkowych z tytułu zawarcia umowy darowizny dla żony Zainteresowanego.

W związku z powyższym tut. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe tylko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, nie ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Natomiast analiza przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. u. Nr 9, poz. 59 ze zm.), nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy zamierzona przez Wnioskodawcę czynność darowizny uprawnień wynikających ze współwłasności ustawowej małżeńskiej w stosunku do lokalu mieszkalnego na rzecz żony, może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 29 marca 2010 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPP2/443-214/10-3/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...