• Interpretacja indywidualn...
  25.09.2024

ILPB2/415-263/10-2/AJ

Interpretacja indywidualna
z dnia 18 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2010 r. (data wpływu 19 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 maja 1996 roku Wnioskodawca - wraz z małżonką z którą jest we wspólności łącznej małżeńskiej – nabył niezabudowaną działkę o obszarze 372 m2 (działka nr 65/3).

W dniu 21 lutego 2005 roku Zainteresowany otrzymał decyzję burmistrza dotyczącą ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W dniu 28 stycznia 2009 roku starosta wydał Zainteresowanemu i Jego żonie pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej zlokalizowanego na działce nr 65/3.

W dniu 26 stycznia 2010 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał zaświadczenie o zgłoszeniu zakończenia budowy ww. budynku. Powstały w nim dwa lokale mieszkalne o powierzchni 76m2 i 74 m2.

W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia obydwu lokali mieszkalnych wraz z odpowiednim udziałem w gruncie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy transakcja zbycia obydwu lokali mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera w swej treści definicji nieruchomości, stąd też należy się odnieść do przepisów kodeksu cywilnego.

W myśl art. 46 § 1 k.c. nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej, stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Prawo cywilne rzeczowe wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości: gruntowe, budynkowe i lokalowe.

W myśl art. 48 k.c. do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

Natomiast zgodnie z art. 47 § 1 tej ustawy, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Z przepisów k.c. wynika, że grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości.

W konsekwencji budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności.

Dlatego, w ocenie Zainteresowanego, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Zatem w przypadku wybudowania budynku na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną nieruchomość.

Datą nabycia nieruchomości jest więc data nabycia gruntu, nie zaś data wybudowania budynku.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na:

* interpretację prawa podatkowego wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-

Wola z dnia 28 marca 2007 r. sygn. 1440-DF2/415-13/IX/2007,

* interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia

26 stycznia 2010 r., sygn. IPPB4/415-726/09-5/JK2.

Powołując się na orzecznictwo Zainteresowany stwierdził, iż jeśli wybudowany przez podatnika budynek stanowi część składową gruntu, bieg terminu 5-letniego nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 lipca 1998 r., III SA 5099/98.

W przypadku zbycia gruntu wraz z budynkiem przy ustalaniu, czy zbycie nastąpiło przed, czy też po upływie ustalonego terminu, należy brać pod uwagę moment nabycia własności gruntu (Adam Mariuk, Podatek dochodowy od osób fizycznych, Podatki 2010, Deloitte, Wolters Kluwer, W-wa 2010 r. s. 425).

Zainteresowany uważa więc, że transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. organ informuje, że przedstawiając własne stanowisko, Wnioskodawca przytoczył błędną treść przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8, wskazując, iż odpłatne zbycie stanowi źródło przychodu, jeżeli „nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.”

Natomiast zgodnie z ww. przepisem odpłatne zbycie stanowi źródło przychodu, jeżeli „nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.”

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej), oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 30 maja 1996 roku Zainteresowany nabył niezabudowaną działkę, na której wybudował budynek mieszkalny jednorodzinny dwulokalowy w zabudowie bliźniaczej. Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży obydwu lokali mieszkalnych wraz z odpowiednim udziałem w gruncie.

W tym miejscu podkreślenia wymaga fakt, iż prawo podatkowe, a w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera definicji nieruchomości. W tej sytuacji należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Z przepisów tych wynika, iż budynek trwale związany z gruntem jako część składowa tego gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Wobec tego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Tak więc za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć datę zakupu nieruchomości gruntowej, tj. 1996 rok.

W związku z powyższym, mając na uwadze ww. przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, iż uzyskana przez Wnioskodawcę kwota z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nabytej w 1996 roku nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o ile odpłatne zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Wskazać również należy, że na upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w ww. przepisie nie wpływa również fakt wyodrębnienia lokali mieszkalnych w budynku znajdującym się na wcześniej nabytym gruncie.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), został złożony przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. dla żony Zainteresowanego.

Żona Zainteresowanego chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Ponadto w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych, należy stwierdzić, iż wydane one zostały w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...