• Postanowienie o zakresie ...
  25.09.2024

DPDF/415-2/P/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 lutego 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 243 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy sprzedaż warzyw z własnego ogródka o powierzchni 0,30 ha podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ............................................................ z dnia 25 stycznia 2005r. (uzupełniony dnia 15 lutego 2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży płodów rolnych tj. wczesne ziemniaki, warzywa pochodzące z własnej uprawy,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik posiada działkę ziemi o powierzchni 0,30 ha, którą dzierżawi z Urzędu Gminy. Na działce tej uprawia przede wszystkim wczesne warzywa i ziemniaki, które sprzedaje na rynku.

Pytanie Podatnika : czy sprzedaż warzyw z własnego ogródka o powierzchni 0,30 ha podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko Podatnika: jest to dochód zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa , Naczelnik Urzędu Skarbowego zważył , co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie zaś do postanowień art. 21ust. 1 pkt. 71 cyt. w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Z kolei zgodnie z brzmieniem art.2 ust. 3 i 3a cyt. w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że: działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów , hodowla jedwabników, prowadzenia pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2".

Reasumując, Podatnik, który uzyskuje dochody ze sprzedaży warzyw z własnej uprawy, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej - korzysta ze zwolnienia z opodatkowania tych dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 71 w rozumieniu wyżej powołanych przepisów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny znajdujący zastosowanie w przedmiotowej sprawie tut. Organ podatkowy zgadza się z Pana stanowiskiem, że dochody uzyskane ze sprzedaży warzyw z własnej uprawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu wyżej cytowanych przepisów.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...