• Postanowienie o zakresie ...
  27.11.2024

I/415/Z-3/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 marca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 243 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Z przedstawionego przez Pana wniosku wynika, że Sąd Rejonowy w ..... V Wydział Gospodarczy uwzględniając wniosek wierzyciela postanowieniem z dnia 10 stycznia 2005 r. sygn. akt..... ogłosił upadłość dłużnika biorąc za podstawę art. 11 ust. 1-2 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003r. Nr 60, poz. 535) to jest niewypłacalność dłużnika, u którego zobowiązania przekraczają wartość jego majątku.

W piśmie tym stwierdza Pan ponadto, że powyższe znajdzie swoje potwierdzenie w sprawozdaniu finansowym na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości, wykazujące stratę.W związku z powyższym, Pana pytanie dotyczy kwestii, czy z osiągniętego za okres od 10 stycznia do 28 lutego 2005 r. dochodu będzie Pan zobowiązany naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych.

POSTANOWIENIE

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Stosownie do art. 44 ust. 3 ww. ustawy podatnicy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

-obowiązek wpłacania zaliczek powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

-zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,

-zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

W terminie płatności zaliczek podatnicy, stosownie do art. 44 ust. 6 ww. ustawy, są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (PIT-5).

W myśl art. 9 ust. 3 ww. ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Składane rozliczenia podatkowe PIT-5 nie mogą być sporządzane w oparciu o stan domniemany (fikcyjny), lecz muszą być odzwierciedleniem stanu faktycznego (rzeczywistego) - art. 24 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), wynikającego z prawidłowych zapisów ujętych w księgach jednostki, na podstawie dowodów źródłowych.

Ponieważ w oparciu o istniejący stan faktyczny brak jest wiedzy o ewentualnej stracie powstałej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym, tj. w 2004r., w związku z tym brak jest możliwości dokonania odliczenia w deklaracji PIT-5 ewentualnej straty.

Tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Syndyka oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...