• Postanowienie o zakresie ...
  24.09.2024

USI/3/415/112005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 5 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 243 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży linii energetycznej w roku 2004 podlega opodatkowaniu, jeżeli w zeznaniu rocznym o osiągniętych dochodach za 1999r. dokonałem odliczeń od podatku zakupu elementów do budowy ww linii elektrycznej w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej.

Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 24.02.2005 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie i przedstawionym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna postanawia uznać Pana stanowisko za prawidłowe.

Pismem z dnia 24.02.2005r. zwrócił się Pan do tut. organu z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej sposobu rozliczenia dochodu w kwocie zł. 3.500,- uzyskanego ze sprzedaży w roku 2004 linii energetycznej Zakładowi Energetycznemu Łódź Teren S.A., wybudowanej na działce budowlanej w roku 1999. Zdaniem Pana dochód uzyskany z powyższej transakcji nie powinien być doliczany do dochodów roku 2004 i podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych .

Ocena prawna stanu faktycznego:

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. d cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów jest m.in. - odpłatne zbycie innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. W myśl art. 19 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Ustalenie dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy reguluje art. 24 ust. 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl którego dochód stanowi różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym ze zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszoną o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Wyliczony w ten właśnie sposób dochód ze zbycia przed upływem pół roku rzeczy, zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o pdatku dochodowym podlega kumulacji z dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym z pozostałych źródeł przychodów z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art.28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7 f, poprzez wykazanie w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym, celem opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych wyrażonych w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym, tj. wg skali podatkowej ustalonej na dany rok podatkowy.

Fakt dokonania w zeznaniu rocznym o osiągnietych dochodach w 1999 r. - odliczenia od podatku zakupu elementów do budowy ww. linii elektrycznej, w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej nie wywołuje żadnych skutków podatkowych w rozliczeniu uzyskanych dochodów za rok, w którym nastąpiło zbycie.

W świetle powyższego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna podziela Pana stanowisko, iż dochód uzyskany ze sprzedaży linii energetycznej wybudowanej na działce budowlanej w roku 1999 a zbytej w roku 2004 - Zakładowi Energetycznemu Łódź Teren SA, w kwocie 3.500 zł - nie powinien być ujęty przez Pana w składanym zeznaniu podatkowym za rok 2004 wg. wzoru PIT-37 ponieważ pomiędzy wybudowaniem a zbyciem przedmiotowej linii minął okres dłuższy niż pół roku.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest przy uwzględnieniu przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 i 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i w trybie określonym w § 5 ww. artykułu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...