PO 4/BA-722-251/95
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 7 czerwca 1995
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
W związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi zasad ustalania przychodów ze świadczeń na eksport Ministerstwo Finansów wyjaśnia.
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.) przychodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej są m.in. przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.
W przypadku świadczeń na eksport przychodem należnym, w rozumieniu powyższego przepisu, jest kwota w walucie obcej przeliczona na złotego według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia, w którym przedmiot świadczenia został postawiony do dyspozycji odbiorcy zagranicznego. Nie stanowi naruszenia przepisów ustawy przyjęcie jako daty uzyskania przychodu należnego daty określonej w dokumencie SAD 3/8.
Jeżeli zaś pomiędzy dniem uzyskania przychodu należnego z tytułu sprzedaży na eksport wyrażonego w walucie obcej a dniem faktycznego otrzymania wystąpią różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut obcych z dnia faktycznego otrzymania przychodu, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Informując o powyższym Ministerstwo Finansów zaleca odstępować od wszczynania postępowań mających na celu wyciągnięcie konsekwencji podatkowych, w przypadkach, gdy podmiot gospodarczy za datę uzyskania przychodu należnego przyjął datę określoną w dokumencie SAD 3/8