• Postanowienie o zakresie ...
  23.11.2024

1435/FD1/415/5/05/GW

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 marca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 103 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób - w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - określić dochody wspólników spółki niemającej osobowości prawnej w trakcie roku podatkowego dla celów poboru zaliczek na podatek dochodowy, jeżeli udziały poszczególnych wspólników w zysku spółki będą ostatecznie określone dopiero po zakończeniu roku podatkowego, ale przed terminem złożenia zeznania za ten rok?

Z przedstawionej w piśmie z dnia 12 stycznia 2005 roku sytuacji wynika, że udziały poszczególnych wspólników w zysku spółki komandytowej będą kreślone dopiero po zakończeniu roku podatkowego w drodze uchwały wspólników. Natomiast dla celów obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych każdego ze wspólników, wspólnicy przed rozpoczęciem każdego roku podatkowego podejmują uchwałę o ustaleniu tymczasowych udziałów w zysku.

Artykuł 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wskazuje, w jaki sposób ustalić przychód przypadający na podatnika z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej, wspólnym przedsięwzięciu czy też z tytułu wspólnej własności, posiadania lub użytkowania określonych przedmiotów.

Zgodnie z powołanym przepisem, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, posiadania lub użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa sie proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz - z zastrzeżeniem ust. 1a - łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód polega opodatkowaniu według skali podatkowej o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy. W przypadku braku przeciwnego dochodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady te stosuje się odpowiednio do (art. 8 ust. 2):a) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu i strat;b) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osoba prawną.

Zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks Spółek Handlowych, w sprawach nieuregulowanych w Dziale III, do spółek komandytowych stosuje sie odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że przepisy ustawy stanowią inaczej ( art. 103). Natomiast w myśl art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, bez wzgledu na rodzaj i wartość wkładu. Przepis ten ma jednak charakter depozytowny, co oznacza, iz w umowie spółki wspólnicy spółki moga przyjąc inna zasadę i przyznac wspólnikom spólki zróżnicowane prawa do udziału w zyskach.

W dniu 23 grudnia 2004 roku na Zgromadzeniu Wspólników podjęta została uchwała o tymczasowym procentowym udziale w zysku spółki w okresie styczeń-grudzień 2005 roku. W pkt 1 tej uchwały określono procentowy udział Pana w zysku spółki - 47 %. Wobec powyższego, dla celów obliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za poszczególne miesiące 2005 roku przychód oraz koszty jego uzyskania, przypadające na Pana, stanowic bedą 47% uzyskanych przez spółkę przychodów oraz poniesionych kosztów. Stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 12 stycznia 2005 roku jest zatem prawidłowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...