PO 4/AS-722-759/96
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 29 października 1996
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo spółki (bez daty), dotyczące rabatu premiowego, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie spółki, zamierza ona wprowadzić instrument ekonomiczny, mający zachęcić jej odbiorców do zwiększenia obrotów z tytułu kontraktów zawieranych ze spółką, a polegający na udzielaniu podmiotom, które w ustalonym okresie przekroczą określoną wielkość zakupów, rabatu premiowego, np. w wysokości 3% wartości zakupów zrealizowanych w tym okresie.
Konstrukcja ta oznacza, że rabat będzie stosowany po upływie oznaczonego okresu. Udzielenie rabatu - w przypadku spełnienia powyższych warunków - mają gwarantować zawierane z kontrahentami umowy.
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
W związku z powyższym kwoty wynikające z zawieranych z odbiorcami kontraktów stanowią po stronie Spółki przychód należny (gdyż na dzień zawarcia kontraktu nie wiadomo jeszcze, czy odbiorca skorzysta z rabatu), natomiast w momencie realizacji rabatu Spółka ma prawo - na podstawie powołanego wyżej art. 12 ust. 3 ustawy - pomniejszyć o kwotę rabatu przychody tego okresu, w którym został on zrealizowany.
