• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  09.07.2024

PO 3-MD-722-17/96

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 17 lutego 1997

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z 20.12.1996 r. w sprawie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwiększają ten fundusz.

Do 4.4.1996 r., stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z 4.3.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. Nr 43, poz. 163 ze zm.), środki funduszu zwiększane były o dochody z tytułu sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej zakładu pracy, w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych.

W przypadku, gdy podatnik przeznaczał ewentualne dochody z tytułu sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej zakładu pracy na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych, to dochody (nie zwiększały środków funduszu) lub poniesione straty na sprzedaży były rozliczane w rachunku podatkowym, tym samym, jeżeli dochód wpływał na podatek dochodowy, to również strata na sprzedaży tych środków trwałych mogła być uwzględniana przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.

W przypadku gdy podatnik przeznaczał ewentualne dochody z tytułu sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej na zwiększenie środków funduszu świadczeń socjalnych, to ponieważ dochód ze sprzedaży tych środków trwałych nie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a zatem strata poniesiona na sprzedaży, nie mogła być uwzględniana przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Podobne zasady są stosowane obecnie, co wynika z powołanego pisma Ministerstwa Finansów znak: PO3-MD-722-343/96, z tym że przepisy odnoszą się do przychodów ze sprzedaży, a nie do dochodów.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...