PO 2/4-8010-082/92
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 26 maja 1992
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na podanie z 17.1.1992 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów małżonków, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje.
Ustawa z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 350 ze zm.) w art. 6 ustaliła zasadę, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Jednakże - zgodnie z ust. 2 tego artykułu - na wniosek małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa i którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, ich dochody mogą być łącznie opodatkowane, z tym że podatek ustala się na imię obojga małżonków w dwukrotnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów.
W sytuacji jednak gdy działalność prowadzona jest wspólnie przez małżonków (na imię obojga), uzyskiwane przez nich dochody można traktować jako dochody ze wspólnej własności w rozumieniu art. 8 ustawy i opodatkować osobno u każdego z nich.
Stosownie do zasady określonej w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w dochodach obejmujących ich wspólny dorobek, chyba że zachodzą okoliczności, o których mowa w § 2 tego artykułu.
W sytuacji, o której wyżej mowa, małżonkowie mogą w ciągu roku podatkowego składać urzędom skarbowym odrębne deklaracje o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacać odrębne zaliczki na podatek dochodowy.
Małżonkowie ci, jeżeli jeden z nich osiąga także inne dochody, mogą być jednak na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym złożonym po upływie roku podatkowego opodatkowani łącznie od sumy ich dochodów z zastosowaniem zasady wyrażonej w art. 6 ust. 2 ustawy.
