• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  12.10.2024

PO 4/AS-802-1607/149/98

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 25 marca 1998

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z 29.8.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926) uprzejmie informuję:

1. Pojęcie przychodu, z którego dochód podlega opodatkowaniu jest określone w art. 12 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 pkt 1 wspomnianego przepisu przychodami takimi są otrzymane pieniądze. W związku z powyższym kwoty z tytułu opłat abonamentowych przekazywane przez KRRiTV spółkom publicznej radiofonii i telewizji są przychodem tych spółek w dacie otrzymania.

Pragnę przy tym zauważyć, że przepisy te odnoszą się do wszystkich podatników podatku dochodowego, będących osobami prawnymi, podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych we wspomnianej na wstępie ustawie.

Dodać przy tym należy, że kwestie związane z zaliczaniem bądź niezaliczaniem otrzymanych środków pieniężnych do przychodów są uregulowane wyłącznie w przepisach podatkowych. Fakt, iż stosownie do przepisów ustawy z 29.9.1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) lub innych, niepodatkowych przepisów otrzymane kwoty z tytułu opłat abonamentowych można traktować jako przychody przyszłych okresów albo wpływy ze sprzedaży, względnie dotacje itp., nie stanowi podstawy do wyrażenia zgody na zaliczenie ich jako zaliczek na poczet świadczeń, które zostaną wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych czy też dotacji, wpływów ze sprzedaży itp.

Z istoty opłat abonamentowych wynika bowiem, że są one wnoszone z tytułu samego faktu posiadania odbiornika, nie zaś z korzystania z programów, których emitentami są spółki publicznej radiofonii i telewizji, tj. z tytułu świadczenia usług przez te spółki (art. 48 ustawy z 29.12.1992 r. o radiofonii i telewizji - Dz.U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34 ze zm.).

Wprawdzie osoby prawne zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach określonych w przepisach ustawy o rachunkowości, jednak przepisy te nie mają charakteru podatkotwórczego.

Dodać trzeba, że stosownie do art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik powinien prowadzić ewidencję rachunkową w taki sposób, aby zapewniała ona ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku.

2. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 17.1.1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. Nr 6, poz. 35 ze zm.).

W związku z powyższym, w sytuacji otrzymania przez spółki publicznej radiofonii i telewizji, na wyżej wymienione cele, subwencji od KRRiTV, także pochodzącej z tytułu wpływów abonamentowych, kwota subwencji podlega zwolnieniu od podatku dochodowego z mocy samego prawa.

Należy w tym przypadku jednak pamiętać o wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy ograniczeniach w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych sfinansowywanych w omawiany sposób.

Niniejszą urzędową interpretację prawa należy przesłać do wiadomości i stosowania wszystkim urzędom skarbowym.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...