• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  28.09.2024

PB 4/BA-8214-1520-320/01

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 4 stycznia 2002

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z dnia 3 sierpnia 2001 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

W ustawie z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 60 poz. 700) zostały uchwalone przepisy dotyczące skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki z o.o. lub akcyjnej. Przepisy te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2001 r. i mają zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych od tego dnia. Zgodnie zatem z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, z tym że przepisy art. 14 ust. 1-3 ustawy stosuje się odpowiednio.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, iż dopiero z chwilą zarejestrowania we właściwym rejestrze spółki z o.o. lub akcyjnej można mówić o faktycznym objęciu udziałów lub akcji w zamian za aport. Do czasu bowiem zarejestrowania w obrocie gospodarczym funkcjonuje spółka z o.o. w organizacji (art. 161 ksh) lub spółka akcyjna w organizacji (art. 323 ksh). Dopiero w momencie dokonania wpisu do rejestru dochodzi do powstania spółki z o.o. lub akcyjnej jako odrębnego podmiotu prawnego (art. 12 ksh), a zatem skuteczne jest wydanie udziałowcom ich udziałów i akcji.

Również w przypadku zmiany umowy spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego skuteczne objęcie udziałów przez wspólników następuje w momencie zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Zgodnie bowiem z art. 262 § 4 kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru. W odniesieniu do spółki akcyjnej zasada, iż podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą zarejestrowania wynika natomiast z art. 441 § 4 ksh i ma ona również - w oparciu o art. 453 ksh - zastosowanie do podwyższenia kapitału przez zarząd na zasadach określonych w art. 444 ksh oraz do warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, o którym mowa w art. 448 ksh.

Reasumując, stwierdzić należy, iż dopiero dzień rejestracji spółki kapitałowej lub podwyższenia kapitału zakładowego skutkuje osiągnięciem przez udziałowca (akcjonariusza) przychodu w związku objęciem udziałów w zamian za aport - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy. Wtedy też dla określenia osiągniętego dochodu zastosowanie ma art. 15 ust. 1j - dotyczący ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...