PO 5-4-01695-7561/96
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 28 kwietnia 1997
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo z 23.9.1996 r., znak PO.III.003/51/96, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
Jak wynika z informacji przedstawionych przez Lohnsteuer Hilfe-Ring Deutschland, począwszy od 1996 r. w niemieckim prawie podatkowym dokonano istotnych zmian dotyczących opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Polaków zatrudnionych na terenie Niemiec. Zmiany te związane są przede wszystkim z wprowadzeniem od 1996 r. możliwości korzystania przez Polaków podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech z ulg podatkowych i obniżek w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (od całości dochodów, bez względu na położenie źródeł przychodów) podlegają w Niemczech Polacy, którzy w związku z zatrudnieniem mieszkają lub stale przebywają na terenie Niemiec oraz osoby przebywające tam ponad 6 miesięcy w roku podatkowym.
W celu opodatkowania w Niemczech wszystkich dochodów osiągniętych w roku podatkowym, konieczne jest przedstawienie niemieckim władzom podatkowym informacji o wysokości dochodów uzyskanych w Polsce w danym roku podatkowym i o wysokości zapłaconego podatku.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że także polskim urzędom skarbowym podatnik powinien przedstawić informację o wysokości dochodów uzyskiwanych za granicą, jeżeli osoba fizyczna podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
W związku z powyższym, stosownie do § 8 ust. 3 wytycznych Ministra Finansów z 14.10.1994 r. w sprawie zasad i trybu wydawania zaświadczeń (Dz.Urz. Min. Fin. Nr 25, poz. 82), urzędy skarbowe powinny poświadczać wysokość przychodów uzyskanych na terenie Polski, na formularzach przedkładanych przez podatników.
Zał.:
pismo Lohnsteuer Hilfe-Ring
Warunki szczególne dotyczące pracobiorców polskich w Niemczech w okresie opodatkowania 1996 r.
Darmstadt, 13.6.1996 r.
Począwszy od okresu opodatkowania 1996 r., dla polskich pracobiorców w Niemczech prawo podatkowe zostało zmienione w pewnych zasadniczych punktach na ich korzyść. Niżej podajemy krótki przegląd.
1. Pracobiorcy polscy, w sposób nieograniczony zobowiązani do płacenia podatku
Pracobiorcy posiadający wprawdzie obywatelstwo polskie, lecz mieszkający w Niemczech lub stale tu przebywający, są w sposób nieograniczony zobowiązani do płacenia podatku od dochodów. Do nieograniczonego płacenia podatku od dochodów zobowiązani są także tacy pracobiorcy polscy, którzy przebywają w Niemczech przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wyżej wymienieni pracobiorcy mogą normalnie zadeklarować swój dochód do opodatkowania. Ewentualny dochód, osiągnięty w Polsce za pracę w pozostałym czasie, musi jednak zostać poświadczony niemieckiemu urzędowi podatkowemu odpowiednim zaświadczeniem polskiego urzędu podatkowego, ponieważ podlega on tzw. progresji.
Jeżeli rodzina polskiego pracobiorcy (np. żona z dziećmi) nie mieszka w Niemczech, to z ustalonego dochodu, który ma podlegać opodatkowaniu, można odjąć wolnych od podatku 8.000,- DM na utrzymanie żony. Warunkiem tego jest jednak, że zostanie udowodnione odpowiednimi zaświadczeniami, że żona rzeczywiście wymaga utrzymania, czyli że nie posiada ona własnych dochodów, lub tylko znikomy dochód. Polski pracobiorca może też złożyć wniosek na przyznanie mu nie podlegającej opodatkowaniu kwoty na dzieci. Owe nieopodatkowane kwoty na dzieci nie mogą jednak zostać uwzględnione przy mającym miejsce wcześniej ściągnięciu podatku od wynagrodzeń. Poza tym, przy ustaleniu podatku na jego zmniejszenie mogą wpłynąć wydatki, związane z otrzymaniem dochodu, wydatki szczególne oraz nadzwyczajne wydatki.
Jeżeli zarówno żona, jak i dzieci mają stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub tutaj przebywają, to przy ustalaniu wysokości podatku stosuje się tzw. metodę splitingu, a wolne od podatku kwoty na dzieci zostają uwzględnione w pełnej wysokości. Podstawą rozliczeń wstrzymanego już przez pracodawcę podatku od wynagrodzenia jest karta podatkowa, którą razem z deklaracją dochodu do opodatkowania należy przedłożyć w urzędzie podatkowym.
2. Pracobiorcy polscy, w sposób ograniczony zobowiązani do płacenia podatku
Pracobiorcy polscy, nie posiadający w Niemczech miejsca zamieszkania lub zwyczajnie tu nie przebywający, są zobowiązani do płacenia podatku od wynagrodzenia w sposób ograniczony. Pracodawca także od nich wstrzymuje podatek od wynagrodzenia i przekazuje go urzędowi podatkowemu. Tym samym podatek jest zapłacony.
W jaki sposób można zniżyć podatek lub uzyskać zwrot zapłaconego podatku?
a) Zniżenie podatku od wynagrodzenia
Według § 39d niemieckiego prawa podatkowego, polski pracobiorca może osiągnąć zniżenie podatku od wynagrodzenia przez wpisanie do urzędowego formularza wydatków, związanych z otrzymaniem dochodu z niesamodzielnej pracy. Owe wydatki, jako kwoty wolne od opodatkowania, z góry wpływają na zniżenie podatku, który ma być zapłacony. Wydatkami takimi są np. dojazdy z mieszkania na miejsce pracy lub przejazdy do rodziny w Polsce. Inne wydatki, z wyjątkiem niektórych wydatków szczególnych, nie mogą być uwzględnione. W związku z tym szczególnego znaczenia nabiera ustalenie z 1996 roku, według którego pracobiorcy polscy, w sposób ograniczony zobowiązani do płacenia podatku, mogą ubiegać się o płacenie w Niemczech podatku od dochodu.
b) Częściowy zwrot wstrzymanego podatku od wynagrodzenia
Według § 1 ust. 3 niemieckiego prawa podatkowego osoby, będące w sposób ograniczony zobowiązane do płacenia podatku, mogą na wniosek być traktowane jako podatnicy nieograniczeni, jeżeli dochód, osiągnięty w danym roku kalendarzowym podlega w wymiarze co najmniej 90% opodatkowaniu w Niemczech, lub jeżeli dochody, nie podlegające niemieckiemu prawu podatkowemu, to jest, dochody osiągnięte np. w Polsce, nie przekraczają w danym roku kalendarzowym 8.000,- DM. Spełnienie owego warunku musi jednak zostać poświadczone niemieckiemu urzędowi podatkowemu odpowiednim zaświadczeniem polskiego urzędu podatkowego. Polscy pracobiorcy, pracujący w Niemczech 3 miesiące, a w pozostałym czasie osiągają w Polsce dochód, nie przekraczający 8.000,- DM, mogą ubiegać się przed urzędem podatkowym w Niemczech o płacenie podatku od dochodu. Wtedy będą oni mogli korzystać z tzw. wolnych od podatku kwot na utrzymanie żony, dzieci, oraz na pokrycie wydatków, związanych z otrzymaniem dochodu (np. dojazdy do pracy), wydatków szczególnych oraz nadzwyczajnych. W sumie może to doprowadzić do zwrotu podatku w znacznym wymiarze. Podstawą zwrotu podatku jest zaświadczenie o wstrzymanym podatku od wynagrodzenia, wystawione przez pracodawcę. Dlatego polscy pracobiorcy winni żądać od swego pracodawcy takiego zaświadczenia. Według ustawy administracyjnej niemieckich urzędów podatkowych, pracodawca w momencie zaprzestania umowy o pracę lub pod koniec roku kalendarzowego jest zobowiązany wydać polskiemu pracobiorcy na jego żądanie takie zaświadczenie.
3. Pomoc w sprawach podatkowych
Polscy pracobiorcy prawdopodobnie nie będą w stanie samodzielnie wypełnić deklaracji dochodu do opodatkowania, i na skutek tego nie będą mogli skorzystać z wszystkich wymienionych wyżej możliwości. Dlatego należy szukać pomocy w sprawach podatkowych. Taka pomoc dla pracobiorców oferowana jest w Niemczech przeważnie przez towarzystwa pomocy dla podatników. Aby móc skorzystać z usług takiego towarzystwa, np. Lohnsteuer Hilfe-Ring Deutschland e.V., polscy pracownicy według prawa niemieckiego muszą być członkami towarzystwa. Lohnsteuer Hilfe-Ring Deutschland e.V. pobiera opłatę członkowską, w której zawarte są wszelkie usługi i porady. Nie powstają żadne dodatkowe koszty, np. w związku z wypełnieniem deklaracji dochodu do opodatkowania. Lohnsteuer Hilfe-Ring Deutschland e.V. posiada w Niemczech ok. 1200 punków poradniczych. Dlatego bardzo polecamy, aby polscy pracobiorcy zatroszczyli się u swego pracodawcy o zaświadczenie o wstrzymaniu podatku od wynagrodzenia, i z owym zaświadczeniem udali się do Lohnsteuer Hilfe-Ring Deutschland e.V. w celu wypełnienia deklaracji
