• Postanowienie o zakresie ...
  02.07.2024

1437/US37/ZI/94/MJ/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 lutego 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 205 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochód uzyskany w Portugalii w 2004r. z tytułu stypendium, podlego opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa -Targówek

postananwia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 11.02.2005r. (wpływ do Urzędu w dniu 14.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004r. przez większą część roku pracował Pan w Polsce uzyskując dochody z pracy najemnej. Oprócz tego przez 4 miesiące odbywał Pan staż w Portugalii, gdzie uzyskał Pan przychód - stypendium wypłacane przez przedsiębiorstwo portugalskie, w którym odbywany był staż. Wypłata była na rachunek bankowy w portugalskim banku. Stypendium wynosiło 1200 euro miesięcznie, co przy 30 dniach pobytu miesięcznie daje 40 euro dziennie. Dochód uzyskany z tytułu stypendium został opodatkowany w Portugalii.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, nie jest Pan obowiązany do wykazania dochodu uzyskanego w Portugalii w zeznaniu podatkowym, gdyż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o podatku dochodowym, dochód z uzyskanego stypendium nie podlega opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Targówek stwierdza co następuje:

Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza, iż osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004r. jedynym kryterium pozwalającym uznać danego podatnika za podlegającego w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, stało się posiadanie na terytorium Polski miejsca zamieszkania.

Pojęcie "miejsca zamieszkania" nie zostało zdefiniowane zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ani w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Kodeks cywilny określa miejsce zamieszkania jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, przy czym można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Jest to zatem miejsce faktycznego przebywania danej osoby z zamiarem trwałego pobytu.

Zgodnie z art. 4a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 3 ust. 1 tej ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zasady zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy Polską a Portugalią reguluje konwencja zawarta w dniu 9 maja 1995r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1998r. Nr 48, poz. 304).

Stosownie do treści art. 23 podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:

a) W przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce: (I) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Portugalii, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień pkt (II), taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania; (...)

Powyższy przepis koresponduje z postanowieniami art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym fakt osiągania przez podatnika dochodów za granicą zwolnionych z opodatkowania w kraju, ma wpływ na stopę podatkową dla dochodów krajowych.

Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 cytowanej ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2004r., wolne od podatku dochodowego są: część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.

Wysokość diet w 2004r. reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zmian.), na podstawie którego w przypadku dochodów osiąganych w Portugalii wysokość diety za dzień wynosi 47 euro.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika, że przebywał Pan w Portugalii 4 miesiące (bez jednego dnia) i otrzymywał Pan stypendium 1200 euro miesięcznie, co daje przy 30 dniach w miesiącu - 40 euro dziennie.

W świetle przepisu art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od opodatkowania są dochody z uzyskanego stypendium do wysokości 30 diet rocznie.

W związku z tym, dochód ze stypendium uzyskanego w Portugalii, powyżej kwoty stanowiącej równowartość 30 diet, będzie Pan obowiązany wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36 w terminie do 30 kwietnia 2005r.

Do wyliczenia dochodu, zastosuje Pan przelicznik według kursów średnich euro z dnia uzyskania dochodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Natomiast sposób obliczenia należnego podatku dochodowego określa art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,

2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym w opisanej sprawie nie ma zastosowania przepis, na który się Pan powołuje - art. 21 ust. 1 pkt 23a, gdyż został wprowadzony zmianą do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującą od 1 stycznia 2005r.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa- Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...