1401/FB/005-293/EJ/05
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 21 września 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z 5 maja 2005 r. napostanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola z 25 kwietnia 2005 r. NrUS 40/DE 1/415-18/111/2005 uznającego za nieprawidłowe Pana stanowisko, wyrażone we wniosku w sprawie opodatkowania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynagrodzenia za pracę najemną wykonywaną w Polsce w 2004 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, orzeka:
- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia
Uzasadnienie
Wnioskiem z 25 stycznia 2005 r. uzupełnionego pismem z 4 lutego 2005 r. wystąpił Pan o interpretację w sprawie opodatkowania wynagrodzenia za pracę najemną wykonywaną w miesiącu styczniu 2004 r. w Polsce uważając, że dochody te podlegają opodatkowaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z uwagi na miejsce zamieszkania od 1 lutego 2004 r. na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich.Pana zdaniem zgodnie z art. 15 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 31 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 81, póz. 373) podatek dochodowy od wynagrodzenia z tytułu pracy najemnej uzyskanego na terytorium Polski wokresie stycznia 2004 r. powinien być zapłacony w ZEA.
Postanowieniem z 25 kwietnia 2005 r. Nr US 40/D F 1/415-18/111/2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola uznał, że podatek dochodowy z tytułu dochodów osiągniętych w Polsce (w styczniu 2004 r.) winien być obliczony i uregulowany w Polsce a nie w ZEA.
Na powyższe postanowienie pismem z 5 maja 2005 r. wniósł Pan zażalenie, w którym podnosi, że mając miejsce zamieszkania od miesiąca lutego 2004 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dochody z pracy najmnej wykonywanej w Polsce z uwagi na spełnienie trzech warunków wskazanych w art. 15 ust. 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Polską podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozpatrując ponownie sprawę, w wyniku złożonego zażalenia zauważył co następuje:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast w myśl art. 3 ust. 2 tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).Przepisy art. 3 ust. 1 i ust. 2 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Abu Żabi dnia 31 stycznia 1993 r, (Dz. U. z 1994 r. Nr81, póz. 373) płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (Zjednoczone Emiraty Arabskie) osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Zjednoczone Emiraty Arabskie), chyba, że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (Polska). Jeżeli praca jest tam wykonywana (Polska), to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie (Polska).
W myśl ust. 2 art. 15 tej umowy, bez względu na postanowienia ust. 1, wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (Zjednoczone EmiratyArabskie), osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie(Polska) podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki: a) odbiorca przebywa w drugim Państwie (Polska) przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym (2004 r.), b) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Umawiającym się Państwie (Polska)orazc) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Umawiającym się Państwie (Polska).Ponieważ nie został spełniony warunek wskazany w art. 15 ust. 2 pkt b cytowanej umowy,gdyż wynagrodzenia za pracę wykonywaną w Polsce w m.-cu styczniu 2004 r. były wypłacane przez pracodawcę mającego siedzibę w Polsce, wynagrodzenia te podlegają opodatkowaniu w Polsce wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.
